banner2

banner1

22.05.2020, 18:45

RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Bu sene geçireceğimiz Ramazan Bayramı ne yazık ki diğer bayramlardan biraz daha farklı olacak, sokağa çıkma yasağı ile evlerde kalacağımız birkaç gün olacak. Ev ziyaretleri yapamayacağımız için ağır yiyecekler ya da çok şekerli gıdalar tüketmeyiz diye düşünürken; danışanlarımdan alığım geri dönüşle, evlerde olsak da bayram yemekleri, tatlıları olacağını fark ettim. Bu yüzden bayramda nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedelim.

Ramazandaki uzun süreli açlıkla tartıda gördüğünüz kilo kayıplarına aldanmayın. Bayramda 2 -3 günde kilo alınmaz diye düşünenler, yemek çeşitlerinin, şeker ve şekerli besin tüketiminin, porsiyon miktarlarının artması nedeni ile bu 2-3 gün sonunda, tartıda bir sürpriz ile karşılaşabilirler.

PEKİ, NELERE DİKKATE ETMELİYİZ?

  • Sabah güne mutlaka kahvaltı edilerek başlanmalı, kahvaltıyı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır.
  • Kızartmalar, yağlı et yemekleri, hamur işleri yerine sıvı yağ ile hazırlanmış yemekler, sebze, ızgara tarzı yemekler tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Hamurlu tatlılar, çikolatalar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz.
  • Vitamin, mineralden zengin olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler de sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz.
  • Havaların ısınmasıyla beraber 2.5-3 litre su tüketimine dikkat edilmeli.
  • Bayramlar kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyonu olanlar için daha büyük risk taşıdığından, bu kişilerin beslenmelerine daha fazla önem göstermesi çok önemlidir. Hastalıklarına uygun beslenme planlarına devam etmeleri gerekmektedir.
Yorumlar (0)