• Reklam
Reklam
Reklam

Protokol uğurladı

Karasu sahilinde denizin 23 metre altında ki U-20 için Ankara’dan bir ekip dalış yaptı. İlçe protokolünün limandan uğurladığı ekip batık denizaltının son durumu hakkında bilgi paylaşmak için dalış yaptı

Protokol uğurladı

Karasu sahilinde denizin 23 metre altında ki U-20 için Ankara’dan bir ekip dalış yaptı. İlçe protokolünün limandan uğurladığı ekip batık denizaltının son durumu hakkında bilgi paylaşmak için dalış yaptı

27 Haziran 2019 - 15:56
Reklam

Dünya batık denizaltının yerini 11 yıl önce Sunday Telegraph gazetesinin haberiyle öğrenmişti. Karasu’da dalış turizmini hareketlendireceği haberleriyle Alman denizaltısı haberlere konu olmuştu. Karasu bugün Ankara’dan gelen bir ekibin dalış heyecanına ortak oldu. Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Belediye Başkanı İshak Sarı dalış ekibine eşlik etti. Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar’da ilk kez Karadeniz’e açılmanın heyecanını yaşadı.

İki yıl önce Ankara’dan gelerek batık denizaltıda temizlik çalışması yapan ekip bugün batığın son durumu için dalış yaptı. TSSF Çevre Komisyonu Başkanı Tahsin Ceylan TSSF Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç, Su altı fotoğrafçısı Uğur Bediz, Dalış Eğitmenleri Bekir Yücel, Ufuk Özbaş’tan oluşan ekip 75 yıl önce Hitler’in talimatıyla batırılan denizaltının son durumunu incelemek için dalış yaptılar. Dalış ekibiyle birlikte SAKDER üyesi ve Haberlisin.com Karasu Muhabiri Cihan Emre’de denizin derinliklerine indi.
Karasu’da dalış turizmini hareketlendirmesi için yeniden çalışma başlatan ilçe protokolü bugünkü dalıştan hayli umutlu. Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Belediye Başkanı İshak Sarı ve dalış ekibi Alman Denizaltısı’na giderken Haberlisin.com’a özel açıklamalarda bulundu.
 
75 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?
Köstence Limanı’nı Rusların bombalanmasıyla gidecek yerleri kalmayan U 20, U 23 ve U 19’u Adolf Hitler Türkiye’ye satmayı teklif etmişti. Savaş ilan etme sebebi sayılacak teklifi İsmet İnönü ret etti. Romanya, 1944 Ağustosu’nda taraf değiştirip Almanya’ya savaş ilan edince, gemiler Karadeniz’de tam olarak mahsur kaldı. Almanlar, bunların açık denizde batırılması emrini verdi. Bu gemilerden biri olan U20 gemisi Sakarya’nın Karasu ilçesi açıklarında mürettebat tarafından batırıldı. U20 adlı denizaltının batığı, sahilden 2,5 kilometre açıkta kule derinliği 18 metre ve dip derinliği 23 metrede bulunuyor. U20, II. Dünya Savaşı sırasında Hitler’in emriyle Tuna’dan Karadeniz’e indirilen denizaltılardandı ve yine Hitler’in emriyle batırıldı. Dünya kamuoyu denizaltının yerini 2008’de Sunday Telegraph gazetesinin haberiyle duydu. Karasu’da denizin 23 metre altındaki denizaltı 1944’ten beri (66 yıldır) Karadeniz’de. Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yerin açıklarında 35 derecelik açıyla iskeleye (sol tarafına) yatık duran 42,7 metre boyunda, 4,1 metre eninde olan 270 tonluk denizaltının torpido kapakları ve periskopu da açık durumunda.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastaneye kaldırıldılar
Hastaneye kaldırıldılar
İnceleme başlatıldı
İnceleme başlatıldı