banner2

banner1

22.06.2020, 13:22

Propolisin gücü!

Kış döneminde bağışıklığı kuvvetlendirmenin yollarını ararken çokça duyduğunuz propolisin ne olduğunu biliyor musunuz?

Propolis arıların bitkilerden topladığı çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen bir arı ürünüdür. Arılar kovanlarındaki sterilizasyonu sağlamak ve mikropları öldürmek için propolisi kullanırlar. Propolis aynı kovandaki gibi vücudumuzda da virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

- Yapılan bir araştırmaya göre propolis, insülin direncinin gelişmesini önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca birçok çalışma propolisin kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğunu, böylece diyabete karşı da etkili olduğunu söylemektedir. Bu sayede kilo vermeye de yardımcı olacaktır.

- Propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

- Karaciğerdeki kolesterol ve trigliseriti azaltıp, LDL kolesterol olarak bilinen kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.

- Araştırmalara göre propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde mide ülserine sebep olan H.pylori bakterisinin üremesini engellemektedir.

- Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.

Sadece kış dönemi değil coronavirus ile savaştığımız bugünlerde de bağışıklığı kuvvetlendirmek için kullanımı uygundur.

Suda çözünür olanları su, süt, çay, kahve vb. içeceklerinize damlatarak içebilirsiniz. Suda çözünmeyen propolisi de bal, yoğurt, ekmek, pekmez vb. gıdalara damlatarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)