• Reklam
Reklam
Reklam

“Parayla destek olmaz”

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, tarımla ilgili acil eylem planları hazırlanması gerektiğini belirterek, “Geleceğimiz kurtaralım. Biz hala bir sürü tohumumuzu İsrail’den alıyoruz” dedi.

“Parayla destek olmaz”

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, tarımla ilgili acil eylem planları hazırlanması gerektiğini belirterek, “Geleceğimiz kurtaralım. Biz hala bir sürü tohumumuzu İsrail’den alıyoruz” dedi.

“Parayla destek olmaz”
25 Nisan 2019 - 13:14
Reklam

ÇİFTÇİNİN TANIMI YAPILMALI
Bir pazarcı olarak tarım politikalarını beğenmediğini belirten Muzaffer Kabacan, “Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ’Çiftçiliğin tanımı yeniden yapılsın’ diye bir söylemde bulundu. Doğru söylüyor. Çiftçinin tanımı yeniden yapılmalı ve bu tanım yapılırken çiftçi desteklenmeli. Çiftçilik bir meslek olarak görülmeli ve her şeyin desteklenmesi lazım. Köylüyü çiftçiyi desteklerken de mazot desteği gübre desteğiyle ilaç desteğiyle destekleyeceksin. Bu iş artık hobi olarak yapılmayacak. Bu öyle dededen bir arsa kalmış ben bunu ekeyim de bir şeyler kazanayım diye yapılmayacak. Bu iş sebze meyve üreten bir meslek haline getirilmeli. Tamamen Başkanın söylediklerine katılıyorum. Bizim yıllardır tüm bağırmalarımız söylemlerimiz budur. Yani bunu meslek haline getirir topraklı, topraksız seracılığı meslek haline getirirsen bunu para kazanan bir sektör haline dönüştürürsen benim yarın büyüyen torunlarım da bu mesleği yapar” diye kaydetti.

ZİRAAT MÜHENDİSİ YETİŞMİYOR
Türkiye’de eskisi gibi Ziraat Mühendisi yetişmediğini belirten Kabacan, “Çünkü meslek halinde değil. Tarıma yönelik bir şey yok. İnsanlar artık teknolojiyle ilgili bir şeyler yapmaya başladı. Çocuklar ya mühendis olalım ya doktor hepsi bu şekilde. Ben iddia ediyorum şuanda bizim geleceğimiz tarımda. Tarım olmazsa sanayi olmaz. Tarım olursa sanayi olur. Tarımla sanayi kardeştir. Bunlar iç içe beraber büyüyecekler. Bu iş için acil eylem planları olmalı. Tarım politikalarımızın acilen değişmesi lazım. Bu nasıl olur köylü desteklenecek. Tarım desteklenecek. Bunlar gözle görülen basit desteklenmelerdir. Bunları devlet kolaylıkla yapabilir’’ dedi.

‘DEVLET TOHUM ÜRETMELİ’
Çiftçiliğin gelişmesi için devletin yapması gereken görevlerinin olduğunun altını çizen Kabacan, “Bunlar nedir tohumla ilgili araştırma enstitüsü kurulması gerekir. Artık tohumculukta bizi dışa bağımlı çiftçi olarak bırakmamaları gerek. Bizim dışa bağımlılıktan kurtulmamız lazım. Devletimizin tohum üretmesi lazım bu bir petrol kadar önemli. Geleceğimiz kurtaralım. Biz hala bir sürü tohumumuzu İsrail’den alıyoruz.  İsrail’i sevdiğimizden mi, değil. Ama mecburuz. Öyle bir tohum üretiyor ki İsrail. Ya da dışardan mı tohum alıyoruz. Biz bunu tarlamıza ekiyoruz. Peşine onla birlikte ilaç alıyoruz onlardan. Çünkü içinde tohumla beraber hangi hastalığın geldiği belli değil bize. Ben iddia etmiyorum ispat edemem. Ancak tohumlarla birlikte hastalık geliyor, ilaç geliyor, böcek geliyor. Hepsi planlı” ifadelerine yer verdi.  

‘PARAYLA DESTEK OLMAZ’
Muzaffer Kabacan, “Tarımda Türkiye’yi lider yapmak gerek. Eğer ki biz bunları yapalım göreceksiniz ki Türkiye şaha kalkar. Bu konuyla ilgili tarım politikamızın kesinlikle değişmesi lazım. Tohumla ilgili büyük araştırma enstitüsü kurulması lazım. Tohumları çeşitlendirmesi gerek. Çiftçiyi destekleyeceğiz bir ikincisi üretimi artırmak lazım bu da tohumun iyi olmasıyla alakalı. Bunların hepsinin birlikte yürümesi gerek.  Köylüye gidip de ‘Senin borcun var. Gel kardeşim buraya sana 50 bin TL borç para vereyim’ demekle olmaz, üretim artmaz. Sen onu borçlandırmakla iyilik yapmıyorsun kötülük yapıyorsun. İyilik anlamında desteklemek için tohumunu verirsin köylüye ektirirsin sonra dersin ki ben sana tohum verdim. Sana yardımcı elemanlarda lazım nedir bunlar gübredir mazottur. Böyle destek yaparsın. Para desteği değil. Köylü zaten kazanırsa senden kredi falan istemez. Fakat bu işleri çok ince planlayıp gerçekleştirmek gerek’’ dedi.

FİYATLAR BİR AY İÇİNDE DÜŞER 
Son olarak sebze ve meyve fiyatlarına değinen Kabacan,  “Şuanda kış sebzesinin, meyvesinin sonuna geldik. Kış meyvesi, sebzesi kalmadı. Şuan tam bir geçiş dönemi. Bu süre zarfında bir boşluk olacak. Buna göre fiyat dengeleri şuan korunabilir. Yüksek fiyatlar şuan kalabilir. Ancak 20-25 gün sonra özellikle ramazanın 15’den sonra bu fiyatların hızla düşeceğini tahmin ediyorum. Çünkü geçen aylardan gelen bir fiyat yüksekliği var. Bundan dolayı fiyatlar korunuyor. Ancak göreceksiniz ki Mayısın 15’inden sonra patates ve soğanda bir düşme gerçekleşecek. Özellikle soğanda. Haziran’da ise bir tarla sezonu başlayacak. Bu sene üretim, ekim var. Bir ay sonra piyasada bir rahatlık olacak” ifadelerine yer verdi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğle namazında toprağa verilecek
Öğle namazında toprağa verilecek
Arama çalışmaları devam ediyor
Arama çalışmaları devam ediyor