• Reklam
Reklam
Reklam

Paralı işler

Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı skandal bir karara imza attı. Bölüm Başkanı tarafından 3 aylık kullanım için 90 TL’lik ücreti olan kitabı olmayan öğrencilere ödev notu olarak sıfır verilmesi talimatı verildi.

Paralı işler

Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı skandal bir karara imza attı. Bölüm Başkanı tarafından 3 aylık kullanım için 90 TL’lik ücreti olan kitabı olmayan öğrencilere ödev notu olarak sıfır verilmesi talimatı verildi.

Paralı işler
Editor: Yönetici
12 Haziran 2019 - 18:51
Reklam

R. Kaan Oktar // Özel Haber

Sakarya Üniversitesi her dönem farklı bir konuyla gündem oluyor. Hocaların kadro tartışmasının alevi sönmeye başlamışken şimdi de öğrencilere not tehditli kitap alma zorunluluğu ve çiçek çikolata parasıyla gündem oldu. Yaşananlardan rahatsız olan bazı öğretim üyelerinin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu iddia edildi.

SKANDAL TALİMAT!
Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı, bölümde bulunan öğretim üyelerinin içerisinde bulunduğu bir mesajlaşma grubundan skandal bir talimat verdi. 90 TL değerinde olan ve içerisinde bulunan karekod ile internet üzerinden oluşturulan sisteme 1 yıl boyunca ücretsiz erişim sağlanan bir kitabın tüm öğrenciler tarafından alınmasını isteyen Bölüm Başkanı, kitabı almayan öğrencilere ödev notu olarak sıfır verilmesini istedi. Bu talimata karşı çıkan bazı öğretim üyeleriyle tartışan bölüm başkanı aynı kitabı kullanan öğrencilere tolerans sağlanarak notlarına 10 puan eklenebileceğini belirtti.
 
“MUHTARDAN FAKİR BELGESİ GETİRSİN”
‘Başkanlık Duyuru’ ismi verilen mesajlaşma grubunda Öğretim Üyelerine 90 TL ücretli kitabın alınması talimatını veren Bölüm Başkanı, “Gruplardaki tüm öğrenciler dahil olacak. Olmayan ödev notu sıfır (0) olacak. Bir zahmet kitap alsınlar. ‘Kitap mecbur mu?’ sorusundan nefret ediyorum” ifadelerini kullanırken daha sonra kitabı almak istemeyen öğrencilerin kendisiyle görüşmesini isteyerek, “Kitap almak istemiyoruz diyenler Bölüm Başkanı ile görüşsün diyebilirsiniz. Maddi durumu 90 TL veremeyecek olan varsa muhtardan fakir belgesi getirsin kitabı ben ücretsiz vereceğim” dedi. Öte yandan tepkilere rağmen devam eden uygulama sonrasında, “Ödev değerlendirmesinde Assigments Score, Pratic Score ve ya Test Score’dan en yüksek olanını kullanabilirsiniz. Ek olarak bu sistemden ödev yapan öğrencilere daha toleranslı davranabilirsiniz. Tolerans derken 10 puan olabilir” yazdı.
 
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Verilen talimat sonrasında Bölüm Başkanı ile bazı Öğretim Üyeleri arasında yaşanan tartışma büyüyünce konu önce Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne daha sonra savcılığa intikal etti. Durumdan rahatsız olan ve öğrencilerin hakkının yenildiğini savunan Öğretim Üyeleri, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına giderek konuyla ilgili şikayetçi oldu. Bir mesajlaşma programı üzerinden oluşturulan duyuru grubundaki mesajlarında kanıt olarak dosyaya eklendiği öğrenilirken Savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Öte yandan Öğretim Üyelerinin Sakarya Üniversitesine dilekçeli başvuru yaptığı iddia edilirken Rektörlük böyle bir başvuru olmadığını belirtti.
 
GÖREVE GÖRE FİYAT TARİFESİ
Öte yandan Bölüm Başkanı tarafından aynı mesajlaşma grubundan yine Öğretim Görevlilerinden para toplanması talimatı verilirken bölümde görevli hazırlık hocalarından 150 TL, Servis Hocalarından 75 TL gönderilmesi istendi. Göreve yeni atanan hocalara bölüm adına yapılan ziyaretlerde alınan çikolata ve çiçek gibi hediyelerin ücretinin bu yolla toplanmak istenmesi ve şahsa ait bir banka hesabına para gönderilmesinin istenmesi de büyük tepki gördü.
 
REKTÖRDEN AÇIKLAMA
İddialar ile ilgili açıklama yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Hocalarımız ileri İngilizce sınıfları için öğrencilerimize kaynak kitap öneriyorlar. Bahsi geçen kitap kesinlikle hocamıza ait değil ve piyasa değeri 300 TL civarında. Hocalarımız SAÜ’ye özel 90 TL’ye getirttiler ve durumu olmayan öğrencilere de ücretsiz tahsis edeceklerini söylediler. Kitabın zorunlu tutulması normal çünkü ödevlerin hepsi kitaptan veriliyor. Kitabı almayanlar da otomatik olarak sıfır almış oluyor. Ulvi hocamız bugüne kadar akademik olarak iyi çalışmalarda bulunmuş vizyonu yüksek bir isimdir. Bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum. Durum ile ilgili rektörlük nezdinde bir şikayet bize gelmedi” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlk ifadesi ortaya çıktı
İlk ifadesi ortaya çıktı
Hastaneye kaldırıldılar
Hastaneye kaldırıldılar