banner2

banner1

banner22

Soruşturma başlatıldı

Pamukova İlçesinde kaçak kazı yapan defineciler tarafından Roma Dönemine ait olduğu belirlenen bir heykel bulundu. Definecilerin taşıyamadıkları heykeli bırakarak kaçtıkları belirlenirken müze yetkilileri heykeli teslim aldı.

Pamukova 09.05.2019, 17:04
Soruşturma başlatıldı
banner48
R. KAAN OKTAR

KÖYLÜLER FARK ETTİ
Edinilen bilgilere göre, Pamukova İlçesi Akçakaya Mahallesinde kaçak kazı yapan defineciler tarafından Roma dönemine ait 1 metre 50 santimetre uzunluğunda ve kafası olmayan bir heykel bulundu. İddialara göre heykeli taşıyamayan defineciler, taşıyabildikleri şeyleri alarak olay yerinden uzaklaştı. Dağlık alanda açılan kaçak kazı alanını hayvan otlatan köylülerin fark etmesi sonucu olay Jandarma’ya bildirildi.
 
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Dağlık alandaki kazı alanına giden köylüler, burada çok sayıda heykel ve sütun buldu. Buldukları malzemeleri traktörle köy konağına getiren köylüler burada Jandarma eşliğinde kaçak kazı sırasında ortaya çıkartılan ve olay yerinde bırakılan heykel ve bulguları Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. Jandarma ve Polis konuyla ilgili olarak soruşturma başlatırken kaçak kazıyı yapan kişi ya da kişilerin yakalanması için soruşturma başlatıldı.
 
 
Yorumlar (0)