banner2

banner1

banner22

Sorunlar masaya yatırıldı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, kamu hastanelerinin başhekimleriyle Pamukova’da bir araya geldi.

Pamukova 17.05.2018, 14:06
Sorunlar masaya yatırıldı
banner48

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinin başhekimleri mayıs ayı toplantısını yaptı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, Başkan yardımcıları Op. Dr. Mahmut Atum ile Op. Dr. Kubilay Gündoğdu hazır bulundu.

YENİ HASTANE BİNASI

Pamukova Devlet Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, kamu hastanelerinin işleyişi ve mali işleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantı, Pamukova Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Durmuş’un sunumuyla başladı. 25 yataklı yeni hastane binasının inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü dile getiren Durmuş, geçici hizmet binasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

HİZMET AKSAMADAN DEVAM EDİYOR

Radyoloji servisinde yeni CR Cihazının kullanılmaya başladığını dile getiren Durmuş “Geçici binamızda mevcut fiziki alanımızı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Hizmet aksamadan devam ediyor. Yeni hastane binamızın tamamlanmasıyla birlikte Pamukova güzel bir hastaneye kavuşacak. Yeni hastanemize geçtiğimizde yataklı servislerimiz açılması, beş yataklı hemodiyaliz ünitesi kurulması, doğumhanenin aktif hale getirilmesi, ameliyathanenin aktif olarak kullanılması, ortopedi alçı odalarının aktif hale getirilmesi ve hastanenin nitelikli sağlık hizmeti sayısının arttırılmasıyla il merkezine sevk sayılarını düşürülmesini planlıyoruz.” dedi.

HIZLA YAŞLANIYORUZ

Toplantıda Evde Sağlık Hizmetleriyle (ESH) ilgili ikinci bir sunum yapan Başhekim Dr. Mehmet Durmuş, TÜİK verileriyle 1970 ila 2080 yılları arasındaki genç ve yaşlı nüfus oranlarını ortaya koydu. Ülkemiz nüfusunun hızla yaşlandığına ve 65 yaş üstü nüfusun ilerleyen yıllarda daha da artacağına dikkat çeken Durmuş, yaşlana nüfusunun artmasıyla birlikte evde sağlık hizmetlerinin bugünden çok daha önemli bir hizmet haline geleceğini kaydetti. 

İLÇE HASTANELERİ YENİLENDİ

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, ilçe hastanelerinin güçlenmesi noktasında Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize önemli yatırımlar yapıldığını belirterek “Daha önce yenilenen Akyazı, Hendek, Karasu, Kocaali, Sapanca, Kaynarca, Geyve ilçelerimiz ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemiz yeni hastane binalarına kavuştu. Şimdi Toyota-Sa İlk Yardım Hastanemizle birlikte Pamukova ve Ferizli’de de iki yeni hastane binası yapılıyor.  Pamukova’da yeni hastane binası inşaatının hızlı bir şekilde sürmesi bizi sevindiriyor. Yeni binanın tamamlanması ve teslimi planlanandan daha kısa sürecek gibi gözüküyor. Pamukova yıllardır özlemini duyduğu, fiziki şartları ve donanımı iyi bir hastaneye kavuşacak. Bu yatırımlarla birlikte ilçe hastanelerimizde fiziki anlamda eksiklik kalmayacak.” diye konuştu.

GÜLER YÜZÜ EKSİK ETMEYİN

Hastanelerde tıbbi sekreterlerin ve yardımcı sağlık personelinin vatandaşa güler yüzlü davranmasının önemine değinen Öğütlü “Hastayı ilk karşılayan tıbbi sekreterlerimiz. Onların güler yüzlü ve sabırlı olması yaşanması muhtemel birçok sorunun oluşmasını önlüyor. Güler yüzlü ve anlayışlı bir tavır olmadığında iletişim bozuk oluyor ve hasta öfkelenerek başka sorunların yaşanmasına neden oluyor. Bu konuda hastane yöneticilerimiz gerekli uyarıları sıkı sık yapmalı.” dedi.

SİGARA İÇİLMESİNİ ENGELLEYECEĞİZ

İl Müdürlüğü’nün de bulunduğu Resmi Daireler Kampüsünde başlatılan, bina önlerinde belirli alanlarda oluşturulmuş sağrı çizgilerle dumansız hava sahası oluşturulmasına yönelik çalışmaların, hastaneler etrafında da yapılması talimatını veren Öğütlü “Binaların etrafında sigara tiryakilerinin oluşturduğu görüntü hiç hoş değil. Bu aynı zamanda binalara girip çıkan sigara içmeyen vatandaşları da pasif içici haline getiriyor. Bu yönde Bakanlığımızın da bir çalışması olmuştu. Sağlık tesislerimizin etrafında da dumansız hava sahası oluşturup, sigara içilmesini engelleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI RANDEVULARI KOLAYLAŞTI

Toplantıda söz alan Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi (SADSH) Başhekimi Metin Çoban, MHRS üzerinden randevu alımıyla ilgili yaşanan sıkıntıyı yaptıkları çalışmalarla aştıklarını dile getirdi. Çoban, MHRS üzerinden SADSH’ye artık randevu alınabildiğini ifade ederek “Normalde vatandaşımız yoğunluk nedeniyle randevuları çabucak doldurduğu için MHRS den randevu almak çok zordu. Klinik sayımızı diş hekimlerimizin destek ve katkılarıyla artırdık ve bu sayede MHRS üzerinden randevu alına bilirlik durumumuzu daha iyi hale getirdik.” dedi. Yoğun implant talebi üzerine hastanede diş hekimlerine yönelik implant eğitimlerine başladıklarını kaydeden Çoban “İmplant önemli bir hizmet haline geldi. Her diş hekimi implant yapamaz, bu yüzden bizde ihtiyaçları sorunsuz karşılamak için implant eğitimlerine başladık. Bu alanda eğitim alan diş hekimlerimiz taleplere cevap verebilecek.” diye konuştu. Toplantı, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Uzman Erdal Ebem ve Filiz Koç’un sunumuyla son buldu.

Yorumlar (0)