banner2

banner1

banner22

Pamukovalı çilek üreticisi mutlu

Pamukova ilçesi Akçakaya Mahallesi’nde Ocak ayının ortasında çilek hasadı devam ediyor. Albion cinsi çilek, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Pamukova 08.01.2021, 00:06 Editör: Ebru Bulut
Pamukovalı çilek üreticisi mutlu
banner48

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Pamukova'nın yüksek kesimlerinde yılın 7 ayında çilek hasadının yapılabildiği Akçakaya Mahallesi’nde normal şartlarda Nisan ayında başlayıp, Kasım ayına kadar süren organik çilek hasadı, kış aylarının gelinmesine rağmen hala devam ediyor. Yılın yarısından fazla süre ürün veren albion (yediveren) cinsi çilek üreticisinin yüzünü güldürüyor.

“HEM SEVİNİYOR HEM DE DÜŞÜNÜYORUZ”

Akçakaya Mahallesi'nde çilek üreten Ercan Akkaya, “Kırmızı elmas olarak adlandırılan çileğimiz albion (yediveren) çilek cinsidir. Çileğimizin en büyük özelliği hiçbir zirai ilaç kullanmadığımız için yüzde yüz doğal olmasıdır. Nisan ayında ilk ürün vermeye başlayan çileğimiz havalara bağlı olarak ekim ve kasım ayına kadar her on günlük ve on beş günlük süreçte kendini yenileyebilen muhteşem bir bitkidir. Biz bu aylarda hasat yaparken hem seviniyor hem de düşünüyoruz, normal şatlarda bitki kendini dinlendirmesi lazım fakat hala çilek veriyor. Havalar böyle giderse seneye ne olur bilmiyoruz, Allah sonumuzu hayır etsin. Anlayacağınız hem seviniyor hem de düşünüyoruz. Ürün hasadının ardında, 'Sattım' 'Satamadım' ya da 'Pazar bulabilir miyim' diye bir derdiniz yok. Tat ve lezzetini tadanlar zaten sürekli sipariş veriyor. Çileğimiz 20- 25 TL arası satıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)