banner2

banner1

banner22

Bu haberde herkes haklı

Pamukova ilçesinde bir vatandaş, dere yatağının kendi arazi sınırları içerisinde olduğunu düşünerek iş makinesiyle dereyi toprakla doldurdu. DSİ ve Tapu Kadastro görevlilerinin yaptığı incelemenin ardından dere yatağının zamanla genişlediği belirlenerek, arazi sahibinden arazisinde kalan kısımda çalışma yapması, dere yatağını açması istendi.

Pamukova 22.02.2021, 15:47 Editör: Ebru Bulut
banner48

DERE YATAĞINDAKİ TOPRAĞI GERİ ÇEKTİM”

Pamukova ilçesi Bacıköy Mahallesi’nde Mustafa Ç., arazisinde yaptırdığı ölçüm sonrasında kurumuş dere yatağının kendi arazi sınırları içerinde olduğunu belirledi. Bunun üzerine arazi sahibi, önceki gün iş makinesi ile çalışma başlatarak dere yatağını toprakla doldurttu. Şikayet üzerine DSİ ve tapu kadastro görevlileri ölçüm yaptı. Dere yatağının yıllar içerisinde genişlediği ve bir kısmının Mustafa Ç.’ye ait arazi içerisinde kaldığı belirlendi. Bunun üzerine Mustafa Ç.’den arazinin kendi kalan kısmında çalışma yapmasını, kendi arazi dışında kalan dere yatağının geçtiği kesimi açması istendi. Arazi sahibi, dere yatağında kendisine ait olmayan kısımdan toprakları geri alarak dere yatağını açmaya başladı. Konu ile ilgili yetkilerle konuşan Mustafa Ç.’nin oğlu Murat Ç., “Ekin ekebilmek için önce tarlayı sürmeniz lazım. Siz tarlayı sürmeden ekebilir misiniz? Ben de arazimi sürdüm, ölçümümü yaptım. Daha sonra da dere yatağındaki toprağı geri çektim. Olay bu kadar basit.” dedi.

“SINIRLARIMIZ BELLİ, KAZIKLARIMIZ ÇAKILI”

Arazideki hafriyat işini yapan arazi sahibi yakını Hayrullah Köse, “Zaman zaman bu tür olaylar olabiliyor. Biz zaman zaman vatandaşın tapulu arazisini düzeltiyoruz. DSİ’nin vatandaşın yerine dökülen malzemesini iş makinesi ile doldurup saha içerisinde olmak şartıyla arazide yayıyoruz. Hatta deredeki dikenler olsun ağaç parçaları olsun pislikleri bile temizledik. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Daire Başkanlığı ve Devlet Su İşleri ekipleri inceleme için gelecekler. Bizim sınırlarımız belli, kazıklarımız çakılı. Biz işimizi yapıyoruz. Ne devletin deresine ne de başka bir şeye zarar vermek gibi bir niyetimiz yok. Sonuçta köyün muhtarı var, herkes biliyor neyin ne olduğunu. Bir de biz bu işi yıllarca yapıyoruz. Yanlış yaptığımız bir iş yok, bundan sonra da olmaz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)