• Reklam
Reklam
Reklam

Özkoç’tan AFAD ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos depreminin 20’nci yıldönümünde Sakarya AFAD’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Özkoç, AFAD’ı öve öve bitiremedi.

Özkoç’tan AFAD ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos depreminin 20’nci yıldönümünde Sakarya AFAD’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Özkoç, AFAD’ı öve öve bitiremedi.

Özkoç’tan AFAD ziyareti
Editor: Ebru Bulut
16 Ağustos 2019 - 17:00
Reklam

“548 TOPLANMA NOKTASI VAR”
AFAD Sakarya İl Müdürlüğü ziyareti sonrası konuşan Milletvekili Engin Özkoç, “Sakarya, afet bölgesi olarak bilinir. Bu acıyı yaşamış bir Sakarya Milletvekili olarak bugün depremin 20’nci yılında Sakarya’da AFAD’ı ziyaret ettim. AFAD’daki yetkililerle görüştüm ve bilgi edindim. Daha önceden AFAD’a gelmeli ve bilgi edinmeliymişim, yapmadım özür dilerim. Çünkü ben bir milletvekili olarak 16 İlçede 548 barınma / toplanma alanı olduğunu bilmiyordum. Bunu sorduğum hiç kimse bilmiyordu. AFAD, depreme çok eğitimli bir şekilde hazır. Acil bir deprem anında 290 bin 528 kişinin yaşayabileceği çadırları kurmak için alan ve tertibatları da var” dedi.
 
320 BİN KİŞİ EĞİTİLDİ
AFAD Sakarya Şubesi tarafından 320 bin kişinin eğitildiğini belirten Milletvekili Özkoç, “Eğer o alanlara çadır yerine konteyner kurulursa 259 bin kişilik yer hazır. Bu Sakarya için çok önemli. Bu bölgelerde alt yapı oluşturma çalışmaları ise devam ediyor. Bu çalışmaların hızlandırılması için elimizden gelen desteği vereceğiz. AFAD’ın 6 şubesi haricinde Sapanca’da bir Arama/Kurtarma eğitim alanı var. Buradaki görevli arkadaşlarımız Sakarya dışında da profesyonel olarak arama ve kurtarma yapıyorlar. Bu arkadaşlarımız bugüne kadar Sakarya’da 320 bin kişiyi eğitime tabi tutmuşlar. Bize verdikleri bilgilerde; ‘Cuma namazında bile eğitim veriyoruz. Çünkü afetler unutulduklarında gelirler’ dediler. Gerçekten hepimizin bu acıları unutmamamız gerekiyor. Sakarya’da çok ciddi bir çalışma yapılmış ve AFAD olarak en deneyimli ekiplerin Sakarya’da olduğunu öğrendik. Bu bizi çok mutlu etti. Belediye Beyaz Masası ve valilik denetimindeki Kriz Masası’nın kurulacağı nokta da belirlenmiş. Üstelik haberleşmenin devam etmesi için telsiz sistemleri kurulmuş” ifadelerini kullandı.
 
“GÖNÜLLÜ OLUN”
Kendisinin de AFAD Gönüllüsü olduğunu belirten Milletvekili Özkoç, vatandaşları da gönüllü olmaya davet ederken; “AFAD’ın Sakarya’da 154 personeli var. Bu personellerin afet anlarında desteklenmesi gerekiyor. Bugün bende bir AFAD gönüllüsü olarak bu konuda destek vereceğimi söylüyorum. E-Devlet üzerinden AFAD sayfasına girerek gönüllü olarak kendimizi yazdırabiliyoruz. Sakarya’da 5 binden fazla AFAD gönüllüsü var. 320 bin kişi de eğitilmiş durumda. Afet durumlarında bu çok önemli bir durum. Milli Savunma Bakanı, askerlik yasası öncesi CHP Grup Başkan Vekili olduğum için beni ziyaret etmişti. Kanun öncesinde kendisinden bir şey rica ettim; ‘Askerlere yasal olarak sefer görev emri çıktığı gibi bedelli askerlere de yasal olarak AFAD gönüllüsü olma yolu açılsın. 1 aylık zamanda AFAD eğitimi de alsınlar’ dedim. Milli Savunma Bakanı da bana yapılacağına söz vermişti. Bu konuyla ilgili yasanın çıkması için Ekim ayında mecliste gereğini yapacağım. Bedelli askerlik yapan kardeşlerimiz aldıkları eğitimle insanlara yardımcı olabilecekler. Yeri geldiğinde AFAD’ın gönüllüsü olarak insanların yardımına koşacaklar. Bu vesileyle depremde kaybettiğimiz tüm Deprem Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.
 
HASARLI YAPILARI UNUTMADI
Konuşmasının sonunda Sakarya’daki hasarlı yapıların bir an önce güvenli hale getirilmesi gerektiğini belirten Özkoç, “En büyük eksikliğimiz okullarımız, çok katlı ve yorgun binalarımız. Devletimiz her türlü olanağa sahip, bir an önce okullarımızın güvenli okullar haline getirilmesi gerekiyor. Yorgun binaların derhal yıkılması ve vatandaşlarımıza imkan sağlanarak yeni binaların yapılması gerekiyor. Daha çok hayatı kurtarmak için üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Algı yapma çabası
Algı yapma çabası
Partisi belli değil
Partisi belli değil