banner2

banner1

05.06.2020, 15:32

Özgürlükler Ülkesi

George Floyd’un öldürülmesiyle Amerika Birleşik Devleti’nde geçen hafta başlayan protestolar bugün son hızıyla devam ediyor. Zaman geçtikçe konuya ilişkin detaylar gelmeye devam ediyor. Son otopsi raporuna göre George Floyd’un korona testlerinin pozitif çıktığı, ancak sağlığının yerinde olduğunu ve hastalık belirtileri göstermediği tespit edildi. Trajik olan nokta da burada başlıyor aslında. Bütün dünyayı dize getiren, insanları eve hapseden, yeni bir dünyaya yelken açmamıza sebep olan virüsü yenen bir insan; insanoğlunun en zalim hastalıklarından, “ırkçılıktan” hayatını kaybediyor.

Irk, en basit anlamıyla kalıtımsal olarak ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu demek. Temel anlamda kendimizin “seçmediği ya da karar verici olmadığı, tam anlamıyla doğuştan” elde ettiği özellikler bütünü demek. İnsan vicdanlarında yargılandıkları konu ise ten renklerimizin farklı olmasıdır. Irkımızı seçemediğimiz gibi ailemizi, dilimizi, milletimizi, doğduğumuz toprakları da seçemiyoruz. Bunun içindir ki seçmediklerimizden nasıl üstün ya da aşağıda kalmıyorsak, yalnızca seçimlerimiz, yaptıklarımız veya yapmadıklarımızla yargılanacağız o gün geldiğinde.

Konuya birçok açıdan yaklaşımda bulunuldu. Küresel güçler, soğuk savaşlar, lobiler… Herkes bir nedene bağlayabildi olup bitenleri. İlginç olan ise bu kadar ileri teknolojiye sahip, en çok patent başvurusunun yapıldığı, “sözde özgürlükler” ülkesi ABD, diğer yandan sokakları savaş yerine dönen ABD sokakları. Vietnam’da, Afganistan’da, Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Ortadoğu’nun dört bir yanında ölen milyonlarca masumun kanının eline bulaştığı bir devletin böyle bir olayla karşılaşması hatta kendi halkına silah doğrultması hiç kuşkusuz şaşırtmıyor. Açıklama yapan siyahi protestoculardan söylediği gibi “biz yağmalamayı sizden öğrendik, biz şiddeti sizden öğrendik.”

Dünyanın dört bir yanında demokrasi kisvesi altında yakılan ateşler, şimdi beyaz sarayın önünde alev almaya devam ediyor. Süreç gösteriyor ki bu ateş bir süre daha yanmaya devam edecektir. Bunun dünya için siyasi anlamda ve özellikle ekonomik anlamda ciddi sonuçları olacaktır. Çin’de olup bitenden habersiz kalmamız, ABD-Çin elektriklenmeleri,  Avrupa Birliği’nin iç sorunları, virüs belası derken konu bakalım bize nasıl yansıyacak?

Sahi bir de virüs derdimiz vardı. Bundan sonra hayatımızın her an içinde kalacak bir dert. Covid-19 gidecek 20, 21 gelecek. Başka bir isimle başka bir formda tekrardan canlarımızı yakmaya devam edecek. Önceki yazımda yeni normal dünya fikrine giriş yapmıştım. Son günlerde olan gelişmeler gösteriyor ki yeni dünyamız hiçte normal olmayacak…

Yorumlar (2)
Okuyucu54 10 ay önce
Tebrikler
Fatma kurtdere 10 ay önce
Tebrikler