banner2

banner1

11.04.2020, 15:41

Özel sağlık sigortaları ve Covid-19

Yeni bir mecrada sizlere merhaba demek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacak olmaktan mutluyum. Haberlisin ailesinin yeni yaşını kutladığı dönemde ailenin bir ferdi oldum. Koronalı günlerin ardından coşkuyla kucaklaşacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyorum. İki günlük sokağa çıkma yasağı, öncesinde izole olmak için evde geçirdiğimiz ve geçirmeye devam edeceğimiz günler özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Evde kalıp izole olanlar, çalışmak zorunda olar, kısaca hayat devam ediyor.

Hem dünya hem ülkemiz çok çetin bir sınavdan geçiyor.  Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs yani Covid-19, 11 Mart 2020 de maalesef ülkemize giriş yaptı bugün itibariyle vaka sayımız 38.226 ve maalesef 812 yurttaşımızı kaybettik.  Tabii akıllara hemen ve doğal olarak korona sağlık sigortası kapsamına girer mi, girerse uygulama nasıl olur soruları geldi.  Çok hoş bir başlangıç olmasa da ilkyazımızda bu konuyu ele alalım.

1.Covid-19 sağlık sigortası açısından bize ne ifade ediyor?

 Bilindiği üzere WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Mart 2020 itibariyle Covid-19’u pandemi yani salgın hastalık olarak ilan etti.  Hemen hemen tüm sigorta şirketlerinin özel şartlarında -Dünya Sağlık Örgütü veya Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilmiş bulunan salgın hastalıklara ait sağlık giderleri, kapsam dışı bırakılmış olmasına rağmen ülkemizde sağlık branşında ruhsatı bulunan birçok şirket bu süreçte sorumluluk alarak “emsal teşkil etmemek üzere ve jest olarak”  Covid-19 kaynaklı sağlık harcamalarını karşılayacaklarını duyurdular.

Uygulama nasıl olacak? Kimler nasıl özel hastanelerde Covid-19 tedavisi görebilecek?

Aslına bakılırsa Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan  20/03/2020 tarih ve 14500235-403.99 Sayılı genelge ile **Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler  Pandemi  Hastanesi  olarak kabul edilir.** denildi.

Bunun anlamı bu hastanelerin başvuran hastalardan tedavi ücretli almaması gerektiği.  Ancak birçok özel hastanenin ilaç ve test ücreti almamasına rağmen oda ücreti adı altında hastalardan ücret aldığını biliyoruz.

İşte burada sağlık sigortanızın önemi ortaya çıkıyor. Eğer “yatarak tedavi” paketiniz varsa hastanede yatışınızın 24 saati geçmesi halinde poliçeniz devreye giriyor.  “yatarak + ayakta tedavi” paketi sahibi iseniz poliçeniz direkt devreye giriyor. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise pandemi hastanesinin, sahip olduğunuz TSS poliçesiniz düzenleyen şirket ve SGK ile anlaşmalı olması gerekiyor.

Yine dikkat etmemiz gereken en önemli husus bekleme süresi. Eğer yeni düzenlenmiş olan bir poliçe sahibi iseniz mutlaka bekleme sürelerinin ne şekilde olduğunu acenteniz ve/veya sigorta şirketinizden teyit etmenizi önemle öneriyorum.

Bu satırları yazarken resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre; pandemi acil sağlık kapsamına alındı. Tebliğde acil hal tanımı;

“Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.”şeklinde belirtildi.

Sağlık sigortası açısından bunun anlamı şu; sadece yatarak tedavili bir poliçeniz varsa bile özel hastane kullandığınızda eğer Covid-19 tanısı konulursa tüm giderler limitleriniz dahilinde poliçenizdeki “acil durum” klozundan giderleriniz sigorta şirketi tarafından ödenecek.

3.Sağlık sigortam yok, şimdi yaptırsam yine korona kapsam dahilinde mi?

Evet poliçe yapıldığı tarihte teşhis konulmamış ise kapsam dahilinde. Burada da en önemli nokta bekleme süresi. Poliçe satın alırken özel şartları mutlaka yazılı olarak talep edin ve özellikle bekleme sürelerine dikkat edin. Ayrıca bazı sigorta şirketlerinin yalnızca yürürlükte olan poliçelerine bu teminatı verdiklerini de belirtmek isterim.

Sonuç olarak eğer bir Özel Sağlık Sigortası ve/veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibiyseniz, poliçenizdeki limitler dahilinde Covid-19’a ilişkin sağlık masraflarınız (bekleme süresi, istisna gibi durumlar söz konusu değil ise)  sigorta şirketiniz tarafından ödenecek. Böyle bir durumda poliçenizi satın aldığınız acentenizden ve sigorta şirketinizden mutlaka destek alınız.

Sağlıklı günlerde çok daha güzel konularda biraraya gelebilmek dileği ile…

Yorumlar (0)