banner2

banner1

03.05.2020, 02:00

Oruç Tutarken Zayıflamak Mümkün mü?

Oruç tutmayı, diyet yapmak olarak algılamamak gerekiyor. Oruç tutarken asıl dikkat edilmesi gereken doğru öğünlerle sağlıklı kalmaktır. Ancak oruç tutarken elbette kilo verebiliriz. Zayıflama döneminde bir program uyguluyorsanız, Ramazan ayı buna engel değildir. Aksine uzun süreli açlığın hem organlarımızı dinlendirmesi hem glikojen depolarımızı boşaltması ile birlikte zayıflama gerçekleşebilir. Vücudumuz için gerekli, besin ve öğelerini boyumuza, kilomuza, yaşımıza, fiziksel aktivitemize göre yeterli ve dengeli miktarda almalıyız. Bu sistem oruç tutarken de devam etmeli.

Sahur menümüz:

Sahur öğünümüzü kahvaltı öğünümüz gibi düşünmeliyiz. Diyet yapanlar kahvaltı öğünlerinde ki miktarları kadar aynısını sahurda da tüketebilirler.Tokluk hissi veren besinler tercih edilmeli. Yumurta, peynir kas kaybını engellerken, esmer ekmekler posa yönünden zengin olup uzun süre tok tutarlar. Yapılan hatalardan biri iftarda kullandığınız ramazan pidesinin veya makarna erişte, yufka gibi hacmi büyük ama tokluğu düşük gıdaların sahurda kullanılmasıdır. Sahur menünüze meyve ve ceviz eklemek gün içinde tokluk sağlarken bağırsak hareketlerinizin yavaşlamasını engeller. Havaların ısınmasını da göz önünde bulundurursak, sahurda mutlaka 4-5 su bardağı su içmeye özen gösterin.

Kızartma tarzı yiyeceklerden uzak durun. Börek, yağlı sebze-et yemekleri, kızartmalar (patates, sucuk, sebze, et vs.) hamur işleri… Bunları kesinlikle sahurda tüketmeyin. Çünkü bu tür yiyecekler gece yenildiği zaman sabah kalkınca midede ekşime, bulantı, yanma gibi hislere neden olur.

İftar menümüz:

Orucumuzu açarken bir miktar su ve zeytin ile başlangıç yapabiliriz. Ardından hafif bir çorba ve salata tüketip 15-20 dakika beklemek sindiriminizi kolaylaştırırken, iştahınızı kontrol etmenizi sağlar. Ara verdikten sonra da hafif bir ana yemekle devam edersiniz. Tatlı iftar sofralarının vazgeçilmesi gibi gözükse de, yeri iftar menüsü değildir. Yemeğin hemen sonuna eklemek kan şekerini sonrasında çok çıkaracağından halsizlik, yorgunluk ve uyku hali yapabilir. Haftada 1-2 gün hafif sütlü tatlılar veya dondurma iftardan 1 saat sonra tercih edilebilir.

İftardan sahura kadar 8-10 bardak su içmeliyiz. Vücudumuzun su elektrolit dengesini sağlayabilmek için sade maden suyu tercih etmek iyi olacaktır.

Yorumlar (0)