banner2

banner1

02.03.2020, 22:05

Öğretmenim Halil Karakuz’du…

İlkokulun iki yılını Maltepe Köyünde okudum. Babam maden ocağında çalışıyordu. Sonra yine Çan'a döndük. Üçüncü sınıfa Atatürk ilkokulunda devam ettim. M.Emin Avunç öğretmenim ile bir yıl beraber olduk. Dördüncü sınıfta eski sınıfımız ayrıldı. Artık öğretmenim Halil Karakuz’du. Köyden yeni atanmış genç bir öğretmendi. Hırslı, iddialı ve başarıya odaklanmış idealist bir yapısı olduğunu yıllar geçtikten ve ben de öğretmen olduğumda anladım.

Yarıyıl tatili bitip okula döndüğümüzde sınıfı bir sürpriz bekliyordu. O sabah çantalarımızı aldık ve yola koyulduk. Konak yokuşunu tırmandık, caminin yanından çamurlara bata çıka Taşlıtarla'ya yürümeye başladık. Hava soğuktu ve hiç unutmam sulu kar yağıyordu.

Özer İlkoku'na ilk defa ayak bastık. Yeni bir okuldu. Dışarıdaki çeşmede sıraya girdik ve çamurlu ayakkabılarımızı buz gibi bir su ile yıkadık. Ellerimiz morarmıştı. Sınıfta sadece sıralar vardı.

Öğretmenimiz:

- Siz kitaplarınızı açın ben gidip soba ve boruları alıp geleyim, dedi ve gitti.

Yeni bina, şubat ayı ve dışarıda sulu kar yağıyor...

Bir saat geçtikten sonra Halil Karakuz bir traktör kasasında soba ve borularla geldi. Sınıflara taşıdık ama odun ve kömür yoktu. Sobaları biz kurduk. Öğretmenimiz ocağa aynı traktörle kömür almaya gitti. O mahallede ve okula yakın oturan arkadaşlarımızı evlere odun ve kömür almaya gönderdik. Sobayı yaktık ama sınıf ısınmıyordu. Titriyorduk. Uyanıklar zaten evlerine gitmişti. On kadar arkadaş biz bekledik. Kömür geldi, yangın kovalarıyla bodruma taşıdık. Ancak ısınmıştık.

Özer İlkokulunu sıfırdan öğretmenimiz Halil Karakuz kurdu, donattı, hazırladı diyebilrim. Sonra müdür oldu ve bizi Süleyman Tekeli öğretmene bıraktı.

Çok sonraları meslektaş olarak hatıralara döndüğümüzde bizim sınıfı okulu hazırlamaktan ihmal ettiği için hep üzüldüğünü söyledi.

Yıllar sonra o okulda öğretmenken bir okul kütüphanesi kurduk ve onun adını verip elleriyle açtırdığımızda gözleri nasıl nemlenmişti.

Vefatını öğrendiğimde çok üzüldüm. Çünkü o benim için atandığım her köyde onun izinden ve gördüğüm örneklerinden başladım. Başardım çünkü rehberim çok iyiydi.

Mekânı cennet olsun. Her insan çokça öğretmenin eseridir. Ben Halil Karakuz'un öğrencisi olduğum için çok şanslıydım. Karşıma o çıkmıştı.

Yorumlar (0)