banner2

banner1

28.04.2021, 10:44

Nehirleri illere kimlik oluşturur

Sakarya nehri ülkemizde önemli bir yere sahip olan akarsularımızdan birisidir. Sakarya nehri başlangıç noktası Eskişehir ilimizin Çifteler ilçesindeki Dikmen Köyü olarak kabul edilir. Bu köyün yakınından geçen Seydi Çayı ile Dedemözü Deresinin birleşmesi ile akarsu Sakarya Nehri olarak adlandırılmıştır.

Sakarya nehri şehrimizin en önemli simgelerinden ve güzelliklerinden biri, bugüne kadar çok faydalandığımız söylenemez.

Birçok batı şehri var ki nehirleri ile kimlik oluşturur, nehir andığınız an şehir aklınıza gelir. Şehir yaşamının da çok içinde yer alırlar.

Sakarya nehri uzunca yıllardır bu yönü ile ihmal edilmişti, Sakarya Park bir nebze bu eksikliği giderir nitelikte bir projeydi.

Özellikle Erenler bölgesi adına önemli misyon yüklendi, geçen süre içerisinde gördük ki pandemi şartlarında vatandaşın yoğun kullandığı alanlar oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin paylaştığı görseli görünce oldukça heyecanlandım.

Hep hayıflanmışımdır niçin Sakarya nehrinden gereği gibi faydalanmıyoruz diye.

İlk etabı olan 600 metrekarelik alanda çalışmalar bitirilmiş, yüzen iskele ve oturma alanlarından oluşan kısa zaman sonra hizmete sunulacak hale gelmiş.

İkinci etap 400 metrekarelik alanda ise ahşap iskele, nehir kenarında oturma alanları, yürüyüş alanları, kamelyalar ve gezi kayığından oluşacakmış.

Projenin bütünü tamamlandığında belki de şehrin en uğrak adresi olacak.

Şehir ile nehrin buluşması demektir ki uzunca zamandır özlemini yaşadığımız eksikliğimizdi.

Nehir şehirle bütünleşecek.

Benzeri çalışmada Çark deresinin bütününde yapılmalı, eldeki kıymetler tam ve yerinde kullanılmalı.

İçinden geçtiğimiz bu zor günler doğanın ve doğada yaşamın ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Var olan tüm imkanların insanlığın kullanıma sokulması onun içinde çok önemli, özellikle uzunca süre sokağa çıkma kısıtlamasını yaşayanlar için hareket alanlarının sayılarını daha da artırmalı.

Yorumlar (0)