banner2

banner1

19.02.2021, 11:47

NEDEN TERAPİYE GİTMELİYİM?

Yaşantımız içerisinde çoğu zaman anı yaşamak bir yana dursun geçmişe dair hüzünlerimize ve pişmanlıkları bununla beraber geleceğe yönelik kaygılar ile boğuşup duruyoruz. Zihnimiz biz farkında olmasak da yaşadığımız her türlü negatif deneyimin kaydını yapıyor. Ne zaman ki bu deneyimleri sıkça bize hatırlatıyor ve günlük işleyişimiz bozulmaya başlıyor o vakit zihnimizin kontrolü güçleşiyor. Bu kontrol becerisini sağlamak yahut sağlamlaştırmak elbette mümkün. Tam da bu noktada terapinin hayatımızdaki yerinden bahsedeceğim.

Birçok insanın merak ettiği, gündelik yaşamda artık insanlardan sıkça duyduğumuz bir sorudur terapi nedir?

Psikoterapi, gerekli eğitimi almış klinik psikolog ile psikolojik temelli sorunların çözümü için kendisine başvurulan danışan hasta, çift, aile ve gruplar arasında gerçekleşen tedavi amaçlı işbirliği-iletişim sürecidir. Psikoloji alanına dair birçok insan açısından oldukça kafa karıştırıcı olan meselelerden biri de şüphesiz ki psikolog psikiyatrist arasındaki ayrımın netliğidir. Bu soruya dair en kestirme olarak psikiyatristlerin tıp okumuş ve ruh sağlığı alanını da uzmanlık olarak seçmiş kişiler olduğunu, yani ilaç yazma yetkisine sahip hekim kimseler olduklarını söyleyebilirim. Buna karşın da psikologların üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümlerinden mezun olmuş kişiler olduğunu söyleyip tamamlıyorum.

Aslında terapi kişiye balık tutmasını öğretmektir. Kişi kullanacağı oltayı, nerede balık tutacağını kendi belirler. Ancak bu süreçte daha kolay ve hızlı balık tutabilmesi için yanında ona yardımcı olan kişi terapisttir. Balık tutup tutmamaya karar veren ve bu eylemi yapan yine kişinin kendisidir.

Neden terapiye gitmeliyim?

Çözemediğiniz ruhsal sıkıntılarınız varsa, önce kendi içinizde çözüm ararsınız. Çeşitli kitaplar okunur, hobiler bulunur, zihni dağıtacak eylemlere geçilir. Ancak tek başınıza çözemediğinizde kişilerarası sorunlar, duygusal çökkünlükler artar. Ve böylelikle ikinci seçenek olan bir arkadaşa veya tanıdığa başvurulur. Ancak tanıdık kişiler tarafsız yaklaşmakta zorlanabilir ve siz de doğru yönlendirilmemiş olursunuz. Psikolog ise mevcut problemlerinize profesyonel bir yaklaşım ile size bir yakınınızdan çok daha geçerli yollar sunacaktır.

Eğer;

Depresif duygu durumu içindeyseniz

Çeşitli kaygılarınız var ise

Öfkemi kontrol edemiyorum diyorsanız

Fobileriniz bulunuyorsa

İletişim sorunlarınız varsa

İlişkilerde sağlıklı iletişim kuramıyorsanız

Takıntılarınız ile baş edemiyorsanız

Hamilelik, doğum sonrası gibi duygusal yoğunluğun fazla olduğu bir dönemde iseniz veya sizi rahatsız eden herhangi bir ruhsal probleminiz varsa terapi sürecinden geçiyor olmanız size fayda sağlayacaktır.

Yorumlar (0)