banner2

banner1

18.02.2021, 10:51

Mucizevi etkilere sahip sebzeler

Kar düşünce kış geldiğini anlarız, aslında neredeyse bitiyor... Yaz gelirken, kışlık kıyafetleri kaldırıp ince kıyafetlere geçmeye başlarken kilo vermek aklımıza gelir.  Yaz mevsiminde kilo problemi yaşamamak için şimdi diyete başlamanın tam zamanı. Üstelik kış sebzeleri hem zayıflamak, hem de sağlıklı olmak için mucizevi etkilere sahip!

Vücudu toksin maddelerden temizleyen

Beyaz lahana ile başlayalım. Çorba, dolma ve salatalarda soframızın vazgeçilmezi. C vitamini, K vitamini, potasyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller, polifenol ve sülfürlü bileşenlerle lahana bağışıklığı artırır, kas ve kemikleri güçlendirir, yorgunluğun önler. Ayrıca içerdiği C vitamini kolajen üretimini destekler, cildi canlandırır. Lahana sindirilirken kendi kalorisinden daha fazla enerji harcatan besinlerden.

Gelelim muhteşem kerevize; Bolca K vitamini, orta düzeyde potasyum, magnezyum, A vitamini ve folik asit içeren kereviz, antiinflamatuar etkili yiyeceklerin başında gelir. Kereviz sapları karaciğerde bulunan, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan enzimleri aktifleştirir.  1 orta boy kereviz 50-60 kalori içerir. Ayrıca sindirim sistemini düzenler, ödem söktürür.

Kış sebzelerinden pırasa ise sadece 55 kcal ve bol posalı. Bu sayede ani acıkmaları engeller uzun süre tok kalmayı sağlayarak diyetlere yardımcıdır. Folik asit, A, B6, C, K vitaminleri, demir, manganez minerallerinden zengin olan pırasa vücudumuza enerji sağlamaktan, kemik ve doku gelişimine katkıda bulunmaya kadar pek çok işe yarar.

Karnabahar; Canlı bir cilde ve sağlıklı saçlara sahip olmanın formülü çinko ve C vitamini içeren karnabaharda. Karnabahar vücudun toksin atımını arttıran süper bir sebzedir. En doğru kullanımı çiğ olarak salatalara eklemenizdir. Bağırsak hareketlerini arttırabilen bu taze sebzenin bağışıklık sistemini de güçlendiren özelliği bulunur.

Yaza fit girmek için harika bir dönemdesiniz. Yapmanız gereken tek şey, mucizevi bitkilerle birlikte beslenmek.

Yorumlar (0)