banner2

banner1

11.04.2020, 16:16

Meydan okumaya hazır mısınız?

Herkesin korkulu rüyası; karantina günlerinde kilo almak! Peki, bu zor günleri tersine çevirmeye var mısınız? Covid-19 sadece sağlığımızı değil, sosyal yaşantımızı, ekonomik durumumuzu, psikolojik durumumuzu da tehdit etmekte.

Su anda herkes kendi evine kapanmış durumda, peki bu dönemi atlattığınızda sağlıklı ve fit olmak nasıl fikir?

İşte 5 pratik öneri;

1-Açlığını yatıştır, vücudunu dinle! Gerçekten aç mısın? Mideniz tam doygunluktayken vereceğin puan 10, uzun süreli açlıkta boş mide ise puan 0. Her yemek istediğinde mide doygunluğuna puan ver! 4 puan ve altında ise yemek zamanın geldi!

2-Hedefini belirle!

Uzak hedefler motivasyon kırar. Vücut ağırlığım 70 kilo ise, 7 kilo vermeliyim, 80 ise 8 kilo vermeliyim! Veya bu hafta sadece bir kere çikolata yiyeceğim! Bu sayede ufak ve kısa süreli hedeflere ulaşmak motivasyonunu arttıracaktır.

3-Uyku düzeni oluştur.

Vücudun ritmini bozma! 23.00-05.00 saatleri arasında uyumanın bağışıklığı arttırdığı ve zayiflamaya yardımcı olduğu kanıtlandı. Nasıl anlıyor deme! Bu durum vücudun güneşi algılamasıyla alakalı!

4-Su tüketimini arttır!

Bu uyarıyı ufak notlar halinde evin belli yerlerine yapıştır. Günü 4’e böl ve her bölmeye 1 şişe su içeceğim diye hedef belirle! 2 litre oldu bile.

5-Evde egzersiz yap!

Sadece zıplamak bile bağışıklığı arttırmak ve zayıflamak için metabolizmayı hızlandırır. Üşenmemek için saat belirlemek iyi olacaktır.

Bu dönemi sağlıkla atlatmak hepsinden önemli. Avantaja çevirmek ise senin elinde.

Yorumlar (0)