banner2

banner1

04.09.2017, 11:50

Merhaba

Bugün bayramın son günü.  Kurban Bayramı’nın. Bayramı kutlarken kaçımız acaba bu bayramı kutlu yapan nedir diye düşündük. Kestiğimiz kurbanların anlamı nedir? Bu soruyu sokakta yürüyen insanlara sorsak acaba ne cevap alırız. En yakın cevap herhalde İbrahim Peygamber AllaHu Teala kendisine bir oğul verirse onu Allah için kurban edeceğini söyledi ve dileği hasıl olunca da sözünü yerine getirmek istedi, diyecektir.  Sanki asıl sebep bu görünse de; Allah İbrahim Peygamber’i imtihan ediyor olsa da… Asıl sebebin bundan öte Allah’a yakin olma sınavı olduğunu düşünüyorum. Yani; en sevdiğimiz… oğlumuz , kızımız, eşimiz, işimiz, paramız, fabrikamız, arabamız……

Adı her neyse…

Allah ile aramıza giren ona olan bağımızı aşan, sevgimizi unutturan her neyse… inanın onu kurban ederiz. O bizden öyle ya da böyle…  alınmaktadır. Bizi Allahtan uzaklaştıran,  her neyse …

İbrahim Peygamber verdiği sözü yerine getirerek Allah’ a ne kadar yakin olduğunu en sevdiği çok istediği oğulun dahi ona verdiği sözden yakin olmadığını kanıtlamaktadır. O ki; bizim bilmediğimizi de bilen ve görmediğimizi de gören bütün sistemi en mükemmel var eden, işleyişinde en ufak bir şaşma olmayan dengede seyir eden oluşun ve akışın sahibi, aklımızı kullanma suretiyle insana irade manasıyla verdiği seçim hakkı (daha önceki yazılarımda değinmiştim) ve karar verme özelliğini Kutsal kitabımız olan yaşam rehberimizde dahi defalarca vurgulamıştır.  Yaradılışın mucizelerine zaman zaman tanık olmak en büyük coşkum oluyor.

Bayramın 2. Günü nefes seanslarım için bulunduğum Bodrum’da çok severek gittiğim kahvaltı yerinin bahçesinde şahit olduğum öylesi mucizenin yine bir haline rastladım. Akıl sahibi olmayana yüklediği programın mucizevi işleyişine…. Paylaşmak istiyorum.

Yer, doğa içinde tepede bir konumda. Kendi sebze bahçesi var ve sebze bahçesinin arkasında bir tavuk kümesi.  Sebze yetiştirme merakımdan olsa gerek kendi bahçemden farklı bir şeyler görebilirmiyim diye bahçede gezinirken kümesin dışında gezinen ve peşine 5 tane civcivini katmış tavuk gözüme çarptı. O kadar sevimli bir tablo vardı ki onları izlemekten kendimi alamadım. 

Önde 5-6 adım telaşlı bir yürüyüşle giden tavuğu aynı hizada takip eden beş civciv… Anneleri durduğunda aynı anda civcivler de durmakta, tavuk yüzünü civcivlerine çevirip ayağıyla yaklaşık bir 10 cm alanı eşelemekte ve civcivler onun eşelediği alana gelip toprağı gagalamakta. Anneleri onları bekleyip sonrasında hemen eşelediği alanın yanına gidip yine bir 10 cm. ye yakın alanı eşelemekte ve civcivler kendi hareketlerini yine aynı şekilde tekrar etmekte.  Bu şekilde 4- 5 kez hareket tekrarladıktan sonra yerde civcivlerin yiyebileceği yem vs. olup olmadığını merak edip iyice yanaşıp yere baktığımda hiçbir şey göremedim.  Anne yine öndeki yerini alıp biraz daha uzaklaştıktan sonra aynı eşeleme tekrarları yinelenmeye başlandı. Onları büyük bir keyifle ve coşkuyla izledim ancak ne yaptıklarını merak ettiğimden mekan sahibine kümesten sorumlu arkadaşla görüşebilirmiyim diye sorduğumda, ben ilgileniyorum dedi.

Belki içinizde bilen vardır fakat ben ilk defa şahit olduğum bu olayın ne olduğunu öğrendiğimde bir kez daha sonsuz sevgi ve merhamet sahibi yüce Yaradan’a şükrettim ve hamdettim.

Anne civcivlerinin beslenmesi için toprağın yüzeyindeki kuru ve yitik tabakayı ayağıyla eşeleyip altındaki canlı tabakaya yavrularının erişmesini sağlayıp toprak içinde faydalı olan ne varsa onu almalarını sağlarmış.

Akıl ve özgür irade hakkı vermediğine de işte programları gereği sevgi, merhamet ve alaka manasını böylesine açığa çıkaran Yüce yaratanın mükemmel oluşuna teslim olmaktan daha güvenli ne olabilir. Oysa insana baktığımda birçok kez anneye aşırı ilgi alaka ve sevgi ile yada aşırı ilgisiz ve sevgisiz olmakla  egosu altında  (hiç istemeden ve farkında olmadan) belki de hayatında evladına  en büyük kötülüğü yapan olmakta.

Saf ve temiz niyetimize aklımızı kullanarak araçları amaç edinmeyip araç olarak kullanmak suretiyle olanı kucaklayalım, olana Eyvallah diyelim..  Allah’a yakin olalım.

Her daim Huzur ve Sevgi dolalım.

 

 

Yorumlar (0)