banner2

banner1

banner22

SYKD'den kutlama

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, basında sansürün kaldırılışının 110. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

MEDYA 24.07.2018, 10:50
SYKD'den kutlama
banner48

Basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayan SYKD Başkanı Necmettin Kırık mesajında şu ifadelere yer verdi.

 

“Demokrasimizin vazgeçilmez en önemli kurumlarından basın, düşünce ve ifade  özgürlüğünün en etkili aracı durumundadır.

 

Farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde, ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın önemli görevler üstlendiği bir gerçektir. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve  hukuka uygun, tarafsızlık içinde,  doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Basın; toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. 

 

Yerel ve ulusal basın kuruluşlarımız; 15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik ve beraberliğine, milli iradeye ve demokrasimize kasteden darbe girişimine  karşı  dik duruş sergileyerek, milletten ve demokrasiden yana kesin  bir tutum sergilemişlerdir. Halkımızın anında ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Basınımızın bu basiretli tutumu takdire şayandır. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, sansürün kaldırılışının 110. yıldönümünde; tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” en içten dileklerimizle kutluyoruz. İlimiz basınına bu güne kadar olduğu gibi, bundan böyle de  ilkeli ve tarafsız bir anlayışla sürdüreceğine inandığımız çalışmalarında üstün başarılar diliyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorumlar (0)