banner2

banner1

banner22

'Demokrasi kesintiye uğrasa da…'

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Sezai Matur, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

MEDYA 23.07.2019, 12:11
'Demokrasi kesintiye uğrasa da…'
banner48
Matur mesajında, “24 Temmuz yüzyılı aşkın bir süredir ülkemizde Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte demokrasiyle tanışan ülkemizde zaman zaman demokrasi kesintiye uğrasa da 24 Temmuz Basın Bayramı kesintisiz kutlana gelmiştir.

“DEMOKRASİNİN YILMAZ SAVUNUCULARI”
Zaman zaman yaşanan sıkıntılarda gazeteciler özgürlüklerine sahip çıkarken bir anlamda mesleklerine ve de demokrasiye sahip çıkmışlardır. Gazeteciler, her zaman demokrasinin yılmaz savunucuları arasında yer almıştır. En son geçtiğimiz yıl 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da özgür Türk basını hainlere karşı gerekli tavrını ortaya koymuştur.
Çünkü bizler biliriz ki, demokrasiden uzak ülkelerde basın özgür değildir ve bu ülkelerde gazetecilik yapmak neredeyse mümkün değildir. Demokrasiye ve özgürlüklerine sahip çıkma adına 15 Temmuzda hainlere karşı koyan Türk basını bundan sonra da bu ilkelerinden taviz vermeyecektir.

“BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Demokrasinin olmazsa olmazı basın ve ifade özgürlüğüdür. Bizler çağdaş yönetim sisteminin demokrasi olduğunu biliyoruz ve de demokrasiden, basın ve ifade özgürlüğünden asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.   

AHDE VEFA
Meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor ve 24 Temmuz 2007’de aramızdan ayrılan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nin unutulmaz başkanı Necdet Güngörsün’ü rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Yorumlar (0)