KURULUŞ YIL DÖNÜMÜMÜZ  

HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 Geçen yıl bu sıralar gazetemizin kuruluş yıl dönümü için “Bugün Bizim Doğum Günümüz” başlıklı yazımda;

“Bugün 4 Aralık 2021 Cumartesi. Bugün bizim doğum günümüz. Bundan yetmiş bir yıl önce gazetemiz yayın hayatına başlamıştı. Bu hesapça gazetemiz benden altı yaş büyük. İnsan ömrü için yetmiş bir yıl (bugün 72. yılını kutluyoruz) uzun bir zaman parçasıdır. Kurumlar, kuruluşlar için uzun ömür söz konusu olduğunda yüz yıllardan söz edilir. Devletlerinse bu kurumlarla birlikte bir hafızası, bir aklı oluşur. Bu hafıza ve akla sahip kimi devletlerin, örnekse Türk Milletinin askeri yapısı ve dili gibi üst yapı veya alt yapı kurumlarının ömrü bin yıllarla ölçülür. Bu açıdan bakıldığında gazetemizin yerel olarak ortaya koyduğu çabanın bu hafızanın oluşmasında elbette bir payı olacaktır. Üstelik il olmadan önce başlayan ve bugünde süren bu süreç bir tarihi tanıklığı da taşımaktadır.” demiştim.

 Bu tanıklığa vurgu olarak şunları eklemiştim:

“Benim tanık olduğum tarih 1960’ların ortasıdır. O tarihlerde gazetemiz akşam üstü çıkar ve satıcı çocukların “Yazıyor, yazıyor!.. Akşam Haberleri yazıyor!” diyen meşhur nidalarıyla satılırdı. Çarşı bu nidalarla inler, şehrimizdeki en son olayları halkımız gazetemizden okurdu.  Gazetemiz yayına başladığı tarihlerden önce birçok gazete komşu şehir Kocaeli’de yada İstanbul’da basılıyor, ilimizde görücüye çıkıyordu. Şehrimizin 102 yıllık yazılı basın tarihinde ilk günlük yayınlanan gazete, gazetemiz olmuştur. Bu öncü gazetenin kurucusu ve sahibi Selami Savaş’tı. 1987’de gazetemizin sahibi komşumuz Esna ablamızın ve eşi Abdullah ağabeyin oğlu, mahallemizin beyefendi kişisi, Kemal Özden ağabeyimiz olmuş, o da 1999’da erken yaşta vefat edince gazetemiz, ufacık çocukluğunu bildiğim oğlu Abdullah Özden’e geçmişti. 2018 yılında gazetemiz bir kez daha el değiştirmiş, bu kez sahibi Mustafa Sarı olmuştu.”

 Şehrimizin en önemli gazetesi olmayı başarmış gazetemizde yetişip ustalaşan ve şehrimizin birer değeri olan yazar ve muhabirleri şöyle anlatmıştım.

“Gazetemiz, şehrimiz gazetecilerine bir okul olmayı başarmıştır. Dünde böyleydi, bugünde böyle. Geçmişte ne çok isim gazetemizde tecrübe sahibi olmuştu. Kurucusu da dâhil olmak üzere kimi önemli isimler şunlardır: Selami Savaş, Kemal Özden, Muzaffer Şatır, Orhan Balaban, Zekai Erdal Işık, Teymur Ateşli, İlhan Uygun, Abdullatif Uysal, Abdullah Çelik, Fikri Okur, İslam İris, Atilla Elibol, Yusuf Karasu, Murat Uygun. Şimdi bünyesinde barındırdığı genç arkadaşlarımızda böyle ünlü gazeteciler gibi geleceğin ünlü gazetecileri olma adayıdırlar.”

 

Gazetemize ulusal düzeyde ünlü iki yazar için yazdıklarıma gelelim. 

“Geçmişte gazetemizde bir dönem ulusal çapta iki yazarın yer aldığını bilir misiniz? Bu iki kişi Çetin Altan’la İlhami Soysal’dı. Çetin Altan “Şey” adlı köşesinde, İlhami Soysal “Kör Kadı” adlı köşesinde yazılar yazdılar. O yıllarda ilimizde gazetemizin en çok okunan yazarı oldular. Çetin Altan 1965 yılında şehrimizde yılın gazetecisi seçilmiştir.”

 

Gazetemizin bir çok rekorunun yanı sıra baskı rekoru da kırdığını bilir misiniz?

“Gazetemiz 21 Şubat 1964 yılındaki “İnönü’ye Suikast” haberine okuyucu ilgisi nedeniyle üç baskı yapmıştı. Bu bugüne kadar yaptığı rekor baskıdır. Daha sonra 1967 yılında Arap-İsrail Savaşında ve 22 Temmuz 1967 yılındaki Adapazarı Depreminde ikinci baskılar gelecektir.”

 

Bundan başka yeniliklere açık olmuş, ilklere de imza atmıştır.

“Gelişme burada kalmamış Abdullah Özden’in yönetiminde internetle de okuyucusuna ulaşmayı başarmıştı. 2018 yılında Mustafa Sarı yönetimine geçen gazetemiz gene bir ilki gerçekleştirerek sekiz ay boyunca tüm sayfaları renkli basılmıştır. Fakat sekiz ayın sonunda ülkece yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ön ve arka sayfalar dışındaki sayfaların siyah beyaz basılmasına karar verilerek krizden kurtulmaya çalışılmıştır. Gene ekonomik kriz ve kâğıt sıkıntısı nedeniyle son iki yıldır gazetemiz diğer bütün yerel gazeteler gibi Pazar günü ne yazık ki yayınlanamamaktadır.

 

Geçen yıl 3 Aralıkta gazetemizin doğum günü olan 4 Aralık tarihinde yanılmıyorsam Kâzım Paşa yolu üzerinde bir restoranda verilecek yemeğe davet edilmiş ama uzaklığı yüzünden akülü aracımla bu davete katılamamıştım. Bu yılda Aralık ayının 4’ü pazar gününe geldiği için 7 Aralık Çarşamba günü eski Saraçoğlu tesislerinin olduğu yerdeki Del Lago Hotelde verilecek yemeğe gazetemiz adına Sibel Hanımdan davet aldım. Gene aynı nedenlerle katılamayacağımı üzülerek kendilerine belirttim. Gazetemize daha nice nice başarılı seneler dilerken başta gazetemizin patronu Sayın Mustafa Sarı Beyefendi ve kutlamaları düzenleme kurulunun sayın üyelerine sormak isterim. Bu kutlamaları şehir içindeki erişime yakın restoranlarda yapılması mümkün olamaz mı?

 

Bir daha ki senelerde kuruluş yıl dönümü kutlamalarında görüşmek dileğiyle...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aydın Göle - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket Şehri en iyi kim temsil eder?
Tüm anketler