İNSAN BU İŞTE

 

 

 

 

 

HAYATIN TATLARI VE HAYATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

 

 

 

 

 

Birleşmiş Milletlerin 15 Kasımda yaptığı açıklamaya göre dünyadaki insan nüfusu 8 milyara ulaştı. Buna göre  tıpkı parmak izi gibi 8 milyar kişilik var dünya üzerinde. Bu kişiliklerin ne olduğunu merak eder misiniz hiç? Kimi psikologlara göre dört başlıkta, kimi psikologlara göre 5 başlıkta toplanan  kişilik  özelliklerinin 8 başlıkta toplanması gerektiğini söyleyen psikologlar da var. Ben bu başlıkları kullanmak istemedim. Bilim adamı değilim, amacım insanın özelliklerini anlatmaktı. Yazıma liste sunarak girmek istedim. Liste o kadar uzadı ki, gazetemdeki köşemin yanı sıra bütün sayfanın bana ayrılması gerekecekti. Liste yazıp sunmak yerine paragraflara ayırmak daha doğru olacaktı. Bu paragrafları guruplardan ayıran şey bir başlık altında olmamalarıdır. Bu paragraflar fark edeceğiniz gibi kimi yerde birbirine geçişkenlidir, kimi yerde birbirinden bağımsızdır.

 

İşte insanın özellikleri.

 

Vefalıdır. Vatanseverdir. İnsan severdir. Çocuk severdir. Kedi severdir. Köpek severdir. Hayvan severdir. Çiçek severdir. Doğa severdir. Müzik severdir. Resimseverdir. Sanatseverdir. Yardım severdir. Sohbet severdir. Hoş sohbettir.

 

Konuşmacıdır. Tartışmacıdır. Utangaçtır. Utanmazdır. Etkileyicidir. İlgiçekicidir. Sönük kişiliklidir. Sevimlidir. Sevimsizdir. Gülendir. Somurtkandır. Güldürendir. Geniş görüşlüdür. Hayalcidir. Girişkendir. Coşkuludur. Heyecanlıdır. Dinlemeyi sevmez.  Düzensizdir. Uçarıdır. İyimserdir. Dağınıktır. Fark edilmek isteyendir. Gürültücüdür. Eğlencelidir. Parlak fikirlidir. Unutkandır. Kuralcıdır. Düzenlidir. Mükemmeldir. Planlı programlıdır. Dakiktir. Hassastır. Ayrıntıcıdır. Karamsardır. Ciddidir. Mesafelidir. Saygılıdır. Sessizlik severdir. Yalnızlık severdir.

 

Kararlıdır. Kararsızdır. Bağımsızdır. Bağımlıdır. İddialıdır. İddiacıdır. Sessizdir. İddiasızdır. Emredicidir. Emir eridir. Kendine çok güvenendir. Israrcıdır. Vazgeçmezdir.

 

Dışa dönüktür. İçe dönüktür. Kaşiftir. Açık sözlüdür. Dürüsttür. Dolandırıcıdır. Duygusaldır. Duygusuzdur. Çalışkandır. Tembeldir. Fedakardır. Kanaatkardır. Tutumludur. Tutumsuzdur. Meraklıdır. Meraksızdır.

 

Sabırlıdır. Sabırsızdır. Dinleyicidir. İnatçıdır. Öne çıkmaz. İnsancıldır. İnce espricidir. Rahattır. Kendiyle barışıktır. Sakindir. Güvenilirdir. Akılcıdır. Mantıklıdır. Asidir. İsyankar değildir. Soğukkanlıdır.

 

Benmerkezcidir. Çekingendir. Kimseyi dinlemeyendir. Çok konuşandır. Hiç düşünmeyendir. Düşündüğünü yapandır. Yardım sevmez. Kincidir. Kibirlidir. Haindir. Sözünde durmaz. Güvenilmez. Vatan hainidir. Değer bilmez. Sırttan bıçaklar. Satıcıdır (dost, arkadaş, kardeş, ana-baba, evlat fark etmez).  Kazık atandır.  Kazık yiyendir.

 

Ataktır. Uykucudur. Uykusuzdur. Bencildir. Cimridir. Herkese inanandır. Hep aldanandır.

 

El etek öpücüdür. El etek öptürür.  Neşelidir. Talihlidir. Talihsizdir. Tuttuğu dalı kurutur.

 

Yemek severdir. İçki severdir. İçki sevmezdir. Boğazsızdır. Risk severdir. Risk sevmezdir. Kumarbazdır. Doğrucudur. Yalancıdır. Spor severdir. İzleyicidir. Film izler. Maç izler. Modayı izler. Yenilik sever. Geçmiş sever. Gelecek sever. Günü kurtarmaya bakar. Yarına yatırım yapar. Borçlanmayı sever. Borcuna sadıktır. Eşine sadıktır. Hiçbir şeye sadık değildir.

 

Et, kemik ve kandan oluşmuş, ayakları üstünde, elleri serbest canlı türlerinden insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklı deriz. Ama onun diğer önemli özelliği de duygularıdır. İnsanın yapısı bu ikisi arasında gider gelir. Kısaca düşünce, duygu ve davranışlarla ortaya çıkan, bunlardan hangisi baskınsa o yönün ağır bastığı bir kişilik oluşur. Ruhsal, zihinsel, kimyasal etkenlerle birlikte toplumsal çevre gibi daha pek çok şey bu yapının oluşmasında etkilidir. Ben burada bütün bunları anlatmak yerine insanın ne olduğunu göstermeyi seçtim. Kuşkusuz daha pek çok özellik bu sıralamada yer alabilirdi. Kendinizde de bu özelliklerden birçok özelliği bulabilirsiniz.

 

İnsan bu işte!..

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aydın Göle - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2023 yılında asgari ücret ne kadar olmalı?
Tüm anketler