Canlı Gonca

Bizim apartmandan çıktıktan sonra, biraz ilerleyip sağa dönen herkesi renk renk yediverenler karşılar. Yaprakları parlak yeşil, goncaları orta irilikte. Sarısı ayrı güzel, kırmızısı ayrı... Hele bir de fuşya rengine çalanları var ki... O derece. Sadece üç harften ibaret "gül" deyip geçersek haksızlık olur; çiçeklerden bir çiçek saymak da olmaz, ayıp olur.

Sabah günaydınlarımın ilk muhatapları onlardır. Karşılarına bir sandalye çekip oturulacak, hepsi eni konu hâl hatır sorulmayı hak edecek kadar ihtişamlı görünür.

Bu sabah, bir baktım daha dalında goncayken kararmış, solmuş, kurumuş, bi tuhaf olmuş bir tanesi. İlk kez cansız gonca görmüş oldum. Diğerlerinin o heybetli renk cümbüşünün yanında bayram sabahı bayramlıklarını giyememiş bir kenarda melül mahzun bakan çocuk gibi geldi gözüme. Acaba neden olur diye ufak çaplı bir araştırma yaptım. Meğer sadece mayısın başından kasımın ilk haftasına kadar çiçek açarmış yediveren gülleri. Ne kadar da sulasan açmaz, açamazmış artık. Miadı dolmuş çünkü. Muhtemelen havaların bir sıcak bir soğuk oluşundan da nasibini aldı. Zaten kasımın ilk haftası da geride kaldı. Bir tek o "yetişememiş" belli ki. Bitki bitkiliğini yaptı. Bitki de olsa insanın içi bi buruk oluyor işte. Önce kök saldı, büyüyüp dal budak sardı, sonra tomurcuğa durdu, gonca gül oldu ama açamadı. Olgunlaşsaydı bu süreci tamamlamış olacaktı ancak olmadı, dalında gonca olarak kurudu kaldı.

Olur bazen böyle. Kimse buna şaşırmaz, karalar bağlamaz, dünyanın dengesi bozulmaz, rüzgâra, kışa fatura kesilmez asla! Ama eğer ki gonca misali küçücük bir çocuğun hayatı bir hainin eliyle yarıda kalırsa bu, her şeyi alt üst etmeye yeter. Kaşlar çatılır, tepeden tırnağa öfke kesilir bedenler.

Bizler ölümü tanır, yasla tokalaşır, mevtamızı omuzlarda taşırız. "Allah’tan geldi." der, acıdan bütün kemiklerimiz sızım sızım sızlasa da gözyaşımızı sessizce içimize akıtır, tevekküle sığınırız. Ama güpegündüz sokak ortasına bırakılan bir bombayla biten hayatları, kaderle açıklamaya müsamaha gösteremeyiz. “Olacağı varmış." sözü insanı sağaltmaz. Beylik laflarla kimseye ahkam kesecek hâlim yok, insanın tekâmül serüvenini vaaz verir gibi anlatacak da değilim. Ama şu kadarına hakkım olsun.

Bitkiden bitki olmasını bekler, hayvandan hayvan hareketleri umarız. Hâlbuki insan baktığını görür, gördüğüne hayret etmesiyle yaratılana hayran kalmasıyla meşhurdur. İncitmemeye, üzmemeye gayret eder, diğer canlılardan bu sebeple bir adım önde durur. Taştan topraktan farkı, aklıdır. Şükretmek, yanlışlıkla da olsa incittiği bir can için üzülmek hatta pişman olmak, vicdan azabı çekmek "kemâle erme" sürecinin bir aşamasıdır. İnsanın, şu dünyaya geleli beri hikâyesi de asıl gayesi de budur. 

Kadını, erkeği, genci, yaşlısı yok bu işin ama olayın faili kadın olunca gayriihtiyari çok uzun düşündüm. “Neden yapar, nasıl yapabilir, vicdanı nasıl el verir?” sorularından bir adım öteye geçmek için epey kafa yordum. Masum bir cana zarar vermeyi geçtim, küçücük bir çocuğun canına kastetmenin insanın olgunlaşma sürecindeki yerini aradım durdum.

Olmamış, olamamış bu insan belli ki. Ham bir meyvenin bile tadı ağzımızı buruşturmaya yeterken olgunluğunu tamamlayamamış bu insanların açtığı yaralar, kolay kolay kapanmaz. Bu vahim olayın içinde, önünde, ardında, yakınında, yamacında kimlerin parmağı varsa hepsiyle uzaktan yakından ayrı ayrı sınavımız var demektir. Bugün bombayla sokağımızın ortasına düşer, yüreğimiz cayır cayır yanar; yarın evimizin içine kadar girer, ocağımıza incir ağacı diker. Dersimizi alana kadar da hep aynı yerden sınanmalarımız devam eder.

Ne diyeyim, bir daha böyle canlı goncalar dalında kuruyup gitmesin diye Allah, insanı tez vakitte insan eyleye.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gamze Koç - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.

22

Gamze Koç - @Osman Yurdakul 19 nolu yoruma cevabı: Ne demek Osman Bey asıl ben teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Kasım 09:48
20

Gamze Koç - @Osman Yurdakul 19 nolu yoruma cevabı: Ne demek Osman Bey asıl ben teşekkür ederim. Maksat hasıl oluyorsa ne mutlu bana

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Kasım 09:41
17

Semra - Canlı Gonca...

Can nedir?... Canlı nedir?... Canı içinde taşıyan, kalbi atan, hareket eden, büyüyüp gelişen, nefes alan

ve daha birçok aklımıza gelen özelliğiyle var olan varlık... Bir varlığın yaşamak için bu kadar özelliği varken, yaşama bu kadar tutunmuşken ve en önemlisi yine bir aklı yerinde, düşünen, mantığı olan bir cani insan tarafından niye elinden alınır ki ... Canı insan diyorum, canlı demiyorum çünkü canı alan cani bir insan olsa gerek... Ne bir bitki ne bir hayvan bunları yapmazdı... Bir de düşünen, mantığı olan, aklı olan insan deriz... İnsan kim şimdi... Gerçekten düşünen mi, aklı olan mi... Vicdan, merhamet bunları demiyorum bile bunlara daha gelemedik bile...

Kaleminize sağlık canım Hocam... ?️?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 14:20
18

Gamze Koç - @Semra 17 nolu yoruma cevabı: Her hafta hiç üşenmeden yorumların için sağol var ol Semra hocam ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 20:10
14

Hacer Dursun - Can yakan bir olaya bile bu kadar güzel bir üslup ile değinmenize hiç şaşırmadım. Çünkü sizin kaleminizden ve yüreğiniizden anca bu şekilde bir yorum beklenirdi. Gönülden kutluyorum,

Allah sebep olan ve yapanları bildiği gibi yapsın.

Yüreğinize sağlık değerli Gamze Koç ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 14:50
15

Gamze Koç - @Hacer Dursun 14 nolu yoruma cevabı: Gönlü güzel olunca insanın yazılan şeyler de güzel geliyor bir bakma meselesi kısacası hocacım.Bakışaçınızı seviyorum.Değerlendurmeleriniz benim için çok kıymetli

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 18:54
13

Ebuzerr - Allah'ın selamı ve rahmeti, hayret makamında olanların üzerine olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 13:52
16

Gamze Koç - @Ebuzerr 13 nolu yoruma cevabı: Hayret makamına varanlara ne mutlu onlara bizden de selam olsun .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 18:55
10

Canan Prkr - Kalemine yüreğine sağlık yine çok güzel bir dille benzerlikleri bütünlestirmişsin??

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 10:58
11

Gamze Koç - @Canan Prkr 10 nolu yoruma cevabı: Bir edebiyatçının yüreğine dokunmak kolay mı edibe hanım..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 12:31
09

Adaş - Yine önemli konulara değinmişsin adaşım.yüreğine kalemine sağlık ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:46
21

Gamze Koç - @Adaş 09 nolu yoruma cevabı: Sağol adaşım keşke yaşadıklarımız daha iç açıcı şeyler olsa da onları yazmak düşse payıma...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Kasım 09:47
12

Gamze Koç - @Ebru Of 05 nolu yoruma cevabı: Keşke konular daha iç açıcı olsa değil mi ama insan kayıtsız kalamıyor adaşım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 12:32
06

Gamze Koç - @Ebru Of 05 nolu yoruma cevabı: Estağfurullah Ebru hanım yorumunuz için çok teşekkür ederim ???

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:43
04

G. Yaylakaşı - Herkesin küfürler savurarak kahrettiği bir meseleye çok farklı bir tarzda yaklaşmışsınız. Kalbinizin naifliği, güzelliği yansımış üslubumuzu. Dilinize sağlık!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:27
07

Gamze Koç - @G. Yaylakaşı 04 nolu yoruma cevabı: Hemen hemen her hafta kıymet verip zaman ayırıp yorum yazmanız beni ziyadesiyle memnun ediyor kıymetli hocam.Sağolun var olun.Desteğinizi her daim yanımda hissediyorum ?????

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:44
08

Gamze Koç - @M.avcı 03 nolu yoruma cevabı: Çok teşekkür ediyorum kıymetli hocam.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 10:45
01

Muhammet Koç - Elinize ve yüreğinize sağlık Gamze hanım. Çok hassas bir konuya naif üslupla değinmişsiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 19 Kasım 22:24
02

Gamze Koç - @Muhammet Koç 01 nolu yoruma cevabı: Teşekkür ediyorum kıymetli yorumunuz için

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 00:44


Anket Sizce 2023 yılında asgari ücret ne kadar olmalı?
Tüm anketler