YANLI YORUMLAR 2

Bu yazı dizisini, geçen yazımda da belirttiğim gibi toplumsal yazışma ve paylaşım, kısaca sosyal medya diyerek adlandırılan sitelerin her birinde yapılan yüzeysel eleştiri veya savunuları göstermek amacıyla hazırladım. İçlerinde ciddi eleştiriler yok değil. Geçen yazımızda Kartal Hanbeyoğlu; “Özer kardeşim, tek Türkiye’nin değil dünyanın ekonomisi bozuk, şükür edelim” demiş, Avrupa ülkelerinde yağ, un ve şekerin olmadığını, birçok ürünün fahiş fiyatlarda satıldığını, oralarda 10 gün tok, 20 gün aç yaşadıklarını belirtmişti. Kaldığımız yerden Özer Salimoğlu’nun cevabıyla devam edelim. 

• Özer Salimoğlu

Doğrudur Kartal abi. Dünyada yaşanan bir kriz var. Ama devlet olmak her türlü ön görüyü görebilmektir. Geçmiş idarecilerimiz yapmışlar evet, Türkiye kendi kendine yetebilen ülkelerin başında geliyor, dolayısı ile bu durum bizi güçlü kılıyor. Bunu sağlıklı yürütmek gerek. Bir yerde eksiklik var, icra bunu çözmeli, halk gerçekten zor durumda. Zaten krizleri yönetebilsinler diye seçmedik mi abi? Geçmişte acı tecrübeleri yaşadık hep birlikte. Bundan daha kötü zamanlar oldu. Ama buda kötü bir zaman. Bu kötü zamanları yönetmek için varlar değil mi?

• Raşit Mazhar Kalemci 

Özer Bey, Bu ülke çarşı pazardan yönetilmez, bu zor günlerde ayakta durmak için yönetimi suçlamak değil desteklemek gerekir. Bu söylemler ne yazık ki sadece düşman sevindirir. Allah’ın izniyle bu günlerde gelir geçer. “Her zorlukla beraber, bir kolaylık vardır” ayet. 20 yıldır ülkenin nereden nereye geldiğini görmeyenlere, bak ayet ne diyor? “Biz insana bir nimet tattırır, sonrada bunu çekip elinden alırsak, bu takdirde o tamamen ümitsizliğe kapılır, olabildiğince nankör kesilir (Hud :9 ).

...

Burada araya girmeme izin verin. Söylemeden edemeyeceğim!...

Aslında sorumluluk makamındaki iktidarı kollamakla yükümlülük duyan bu arkadaşımız gerçeklikten yoksun yorumlarla (üstelik icra makamını haklı, halkı nankör gösterecek ayeti seçerek) ipe un serip işi Allaha havale ediyor. Özal döneminde başlayan KİT’lerin yabancılara satışları Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde çok arttığını hiç hatırlamıyor. Özal’lı yıllardan 2002 yılına kadar 2 milyar dolarlık yabancı sermayeye satışlarla özelleştirme yapılmışken, 2002’den sonra bu satışların 62 milyar dolara çıktığını ya unutmuş olmalı, ya da dikkate almıyor. Yabancı yatırımcıya satışlarla yapılan özelleştirme kadar, yerli girişimcilerle yapılan özelleştirmeler (kış şartlarında elektriği bir hafta kesik kalan Isparta örneğiyle ortadaki yanlışlık araştırılacağına, tüm ülkedeki kayıp kaçak bedeliyle faturalarını düzenli ödeyenlerin adeta cezalandırılması, bu yolla elektrik dağıtım şirketlerinin zararının tazmin edilmesi) tartışılmalıyken, durumu ayetlerle, hadislerle açıklamak kolaya kaçmak değil midir?

Neyse!.. Özer Salimoğlu’nun  cevabını görelim.

...

• Özer Salimoğlu

Raşit Mazhar Kalemci ayet güzel açıklamış. Emir olunduğunuz üzere dosdoğru olunuz (Hud: 112)... Biz bunları çarşı pazarda yaşıyor isek abi, bir yerde eksiklik var. Çarşı pazarı yönetmeyerek devlet yönetmek olmaz! 20 yıl önce acı tecrübe ortada, bunu bilip düzlüğe çıktık o zaman. Bu süreçte eksik olan yanlış giden bir şey var. Allah cc bizi bununla imtihan ediyor. Ülkece bir eksiğimiz var. İktidarı, muhalefeti, halkı top yekûn eksik olmalıyız. Biz imtihan oluyoruz.

• Raşit Mazhar Kalemci 

Özer Bey, Bak “imtihandayız” diyorsun. Ya bu neyin imtihanı? Hiçbir yönetim KİT’lere zam yaprak, kendi ayağına kurşun sıkmaz. Ülkenin bütçe kapasitesinin kaldıramayacağı girdi maliyetlerindeki artışlar, afet sel oldu barajları/bütçeyi doldurdu, kapakları açmazsan/zamları yapmazsan barajlar patlar...Ülke kaosa sürüklenir..

Tüm Dünya pandemi ve arkasından bu savaş yüzünden küresel bir pahalılıkla karşı karşıya. Avrupa da yakınları olanlar bunu daha iyi bilir...

Devlet dar ve sabit gelirli vatandaşını koruyacak önlemleri alıyor.. Merak etme..

Eksiğimiz çoktur... asl olan, onları fark edip düzeltmektir...

“Komşusu açken uyuyan, bizden değildir..” Hadis

Zekât, infak, yardımlaşma ile ilgili vb ayetler var, bunlara kim ne kadar uyuyor acaba?

At izi, it izine karışmış bir devirde yaşıyoruz, akın kara, karanın ak gösterildiği deccaliyet devrinde,  Kur’an ipine sarılan kurtulur ancak bu imtihandan...

• Özer Salimoğlu

İmtihan işte Raşit abi.

...

Gene araya giriyorum, kusura bakmayın. Evet, bir imtihan var, ama bakın nerede var? Atilla İlhan’ın “Hangi” serisinden ülkemizi sorguladığı “Hangi Atatürk” adlı kitabından alıntıyla görelim.

“1950’lerden beri Para Fonu, KIT’lerin özel sektöre satılması için çeşitli hükümetler nezdinde sürekli baskılarda bulunmuştur. Neden olarak da Dünya Bankası KIT’lerin ekonomik olmadıklarını ve ‘sosyal hedefler’in galebe çaldığını ileri sürmüştür.”

Bu yetmediyse aynı kitaptan alıntıladığım şu satırları okur musunuz?

‘Executive Intelligence Review’nun ‘hizmete özel’ gizli raporunda şöyle okuyoruz: “ ... Kamu İktisadi Teşebbüsleri genel anlamda sanayileşmeyi yönlendirmektedirler. Sayıları yüzün üzerindedir, ekonomiye katkıları yaklaşık yüzde ondur. Sanayi kesiminde çalışanların yüzde 6 ’sı KIT’lerde çalışmaktadır. Tüm fabrikalarında üretilen mallardan yarısı bu kuruluşlardan gelir ve mevcut ağır sanayinin en önemli kısmını bu sektör oluşturmaktadır.”

 DEVAM EDECEK

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aydın Göle - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Türkiye'deki en büyük sorun ne?