ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Dünya genelinde yaklaşık 160 milyona yakın çocuk işçi çalışıyor. Bu çocuklarının çoğunun da bir iş güvenliği yok ve normal çalışanların çok çok altında ücretlere çalışıyorlar. Türkiye’de ise çocuk işçi sayısı yaklaşık 720 bin ve 801 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. İş kazaları pardon iş cinayetleri son 20 sene de katlanarak arttı ve artmaya devam ediyor.

Ülkemizde binlerce insan açlık sınırının çok altında yaşamaya çalışıyor. Ve birçoğu vatandaş da yetersiz beslenme yüzünden çeşitli hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. İnsanlar hayatta kalmak ve yaşamını sürdüre bilmek için ağır şartlarda beslenmesinin bile karşılığını alamadığı işlerde çalışıyorlar. Bu adaletsiz düzenden en çok çocuklar nasibini alıyor. Tam büyüme ve beslenme çağında kendinden büyük işlerde çalışan çocuklar maalesef yetersiz beslenme yüzünden ya da iş cinayetleri yüzünden daha henüz hayatının başlama noktasında sona eriyor. Anlaşılan şu ki çocuk işçiliğine çözüm bulunmuyor ve bulunmak istediğini de düşünmüyorum.

ILO ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) 2020 yılında yayımlanan son raporuna göre dünya genelinde işçi olarak çalıştırılan çocukların sayısı son yıllarda artarak 160 milyona yükseldi. Eğer çocuk işçiler bir ülke oluştursaydı dünyanın en kalabalık nüfuslu 9’uncu ülkesi olurdu. Bu rakam çok acı bir rakam ve çözüm bulunamıyor. Dünya genelinde neredeyse her 10 çocuktan birinin çocuk işçi olarak çalışıyor. Rapora göre, çocuk işçilerin yüzde 70'ini oluşturan 112 milyonu tarımda, yüzde 20'sini oluşturan 31,4 milyonu hizmet sektöründe ve yüzde 10'unu oluşturan 16,5 milyonu ise endüstri sektöründe çalışıyor. Çocuk işçiliğinde kırsal kesimdeki oran yüzde 14 iken, şehir bölgelerinde bu oran yüzde 5 seviyesinde seyrediyor. Yaşları 5 ila 11 olan çocuk işçilerin yüzde 28’i, yaşları 12 ila 14 olanların ise yüzde 35’i okula gitmiyor. Çocuk işçilerin yüzde 72'si ailesiyle çalışıyor. Aile ile çalışmanın güvenli olabileceği düşüncesinin aksine çocuklar aile ile çalışsalar da tehlikeli işlerde yer alabiliyorlar.

Türkiye’de de çocuk işçiliği maalesef oldukça yaygın. Çocuklar pek çok farklı iş kolunda çalıştırılıyor. Yoksulluğun cenderesine atılan binlerce çocuk harçlığını çıkarmak, ailesine destek olmak için çalışmak zorunda kalıyor.  Bu adaletsizliğin en büyük göstergesi 2013 yılında Adana’da anne ve babası işçi olan 13 yaşındaki Ahmet Yıldız okul harçlığını çıkarmak için bir plastik geri dönüşüm fabrikasında getir-götür işleri yapmak için işe girdi. Çok düşük ücretle burada çalışmaya başlayan Ahmet Yıldız patronu tarafından üretim aşamasında kullanıldı. Duran makinedeki arızanın giderilmesi için makineye sokulan Ahmet Yıldız makinenin çalışması sonucu yaşamını yitirdi. 

Türkiye istihdamdaki çocuk işçiliği ile mücadelede ivmesini kaybetti. 1994-1999 yılları arasında istihdamdan çekilen çocuk işçi sayısı yıllık ortalamada 128 bin iken, 1999-2006 yılları arasında yıllık ortalama 74 bin olarak gerçekleşti. 2006-2012 yılları ise çocuk işçiliğinde azalma eğiliminin durduğu ve özellikle tarım kesimindeki artış ile birlikte çocuk işçi sayısının tekrar arttığı bir dönem oldu. 2012 yılında çocuk işçi sayısı 893 bine ulaştı. Eğitimden kopan, ucuz emek olarak kullanılan çocuk sayısı arttı. Yaklaşık 20 yıllık süreçte çocuk işçiliği olan kanayan yaramızla ilgili somut bir adım atılamadı. Bu ülkede maalesef kadın, çocuk ve hayvan ataerkil ve vurdumduymaz politikalar yüzünden ölüyor ve ölmeye devam edecek. artık bir dur deme zamanımız gelmedi mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazile Akarsu - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Türkiye'deki en büyük sorun ne?