KOOPERATİFÇİLİK

Birlikten kuvvet doğar sözüne delil olan kooperatifçilik, bir elin nesi var iki elin sesi var deyimine de ses olmuştur.

Kooperatif, halk dilinde imece usulü denilen topluca yardımlaşmanın resmi olarak belli kural kanun ve düzene göre yapılma işlemine verilen addır.

Tüzel kişiliği haiz olmak üzere ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek ve geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve kamu tüzel kişileri tarafından kurulan değişir ortaklı ve değişir sermayeli ortaklıklara kooperatif denir.

KOOPERATİFÇİLİK İLKELERİ NELERDİR?

1. Herkese açık üyelik (Serbest giriş-çıkış ilkesi)

2. Demokratik yönetim

3. Risturn (İşletme fazlasının ortaklara alışverişiyle orantılı olarak dağıtılması ilkesi)

4. Sermayeye sınırlı faiz ödenmesi

5. Siyasi ve dini tarafsızlık

6. Peşin satış

7. Eğitimin geliştirilmesi

KOOPERATİFÇİLİK MADDELERİ:

1. Gönüllü ve herkese açık üyelik: Kooperatifler; cinsel, sosyal, ırksal, siyasal ve dinsel ayırımcılık olmaksızın, hizmetlerinden yararlanabilecek ve üyeliğin sorumluluklarını kabule razı olan herkese açık gönüllü kuruluşlardır.

2. Üyeler tarafından gerçekleştirilen demokratik denetim: Kooperatifler; piyasa oluşturma ve karar alma süreçlerine katılan üyelerince denetlenen demokratik kuruluşlardır. Seçilmiş temsilci olarak hizmet eden erkekler ve kadınlar üyelere karşı sorumludur. Birim kooperatif kuruluşlarında üyeler eşit oy hakkına sahiptir (her üyeye bir oy hakkı). Diğer düzeydeki kooperatif kuruluşlarında ise oy hakkı demokratik bir yaklaşımla düzenlenir.

3. Üyelerin ekonomik katılımı: Üyeler, kooperatiflerinin sermayesine adil bir şekilde katkıda bulunur ve bunu demokratik olarak yönetirler. Bu sermayenin en azından bir kısmı genellikle kooperatifin ortak mülkiyetidir.

Çoğunlukla üyeler, üyeliğin bir koşulu olarak taahhüt edildiği üzere (var ise) sermaye üzerinden kısıtlı miktarda gelir elde ederler. Üyeler gelir fazlasını, muhtemelen "en azından bir kısmı taksim olunamaz kaynaklar" oluşturma yoluyla kooperatiflerini geliştirme, kooperatifle yapmış oldukları işlemlerle orantılı olarak üyelerine kar sağlama ve üyelerce onaylanan diğer faaliyetlere destek olma gibi amaçların biri ya da tamamı için ayırırlar.

4. Özerklik ve bağımsızlık: Kooperatifler özerk, kendi kendine yeten ve üyelerince yönetilen kuruluşlardır. Kooperatifler, hükümetler dahil olmak üzere diğer kuruluşlarla bir anlaşmaya girmeleri ya da dış kaynaklar yoluyla sermayelerini artırmaları durumunda, bunu kooperatiflerin özerkliğini sürdürecek ve üyelerinin demokratik yönetimini koruyacak şekilde gerçekleştirirler.

5. Eğitim, öğrenim ve bilgilendirme: Kooperatifler, üyelerine, seçilmiş temsilcilerine, yöneticilerine ve çalışanlarına kooperatiflerinin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunabilmeleri için eğitim ve öğretim imkanı sağlar. Kooperatifler genel kamuoyunu — özellikle de gençleri ve kamuoyunu oluşturanları — işbirliğinin şekli ve yararları konusunda bilgilendirirler.

6. Kooperatifler arasında işbirliği: Kooperatifler, yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası oluşumlarla birlikte çalışarak üyelerine daha etkin bir şekilde hizmet eder ve kooperatifçilik hareketini güçlendirir.

7. Topluma karşı sorumlu olma: Kooperatifler, üyelerince onaylanan politikalar aracılığıyla toplumlarının sürdürülebilir kalkınması için çalışırlar.

Kooperatifçilik gibi birlik ve dirlik temellerimize sahip çıkmak temennisiyle vesselâm.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Filiz Toklu - Mesaj GönderYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.

07

Yücel - Kaleme aldığıniz yazinizın toplumumuzda hayat bulmasi temennisi ile

İlminiz ve mürekkebiniz daim olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 09:07
04

Ferhat KARAKOÇ - Bir zamanlar çok revaşta idi, maalesef herzam ki gibi bazı kötü niyetli suistimalciler yüzünden uzun süre rağbet görmedi. Bu aralar nacizene şahsım da yakından ilgileniyorum. Çünkü yeniden gündemde. Güzel işler yapanlarında sayısı hayli fazla. Ayrıntılı birşekilde kaleme alıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kaleminize, yüreğinize sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 09:07
03

Metin - Aynı zamanda ben bir kooperatif çalışanıydım emekli oldum felsefe birlikten güç doğar aynen katılıyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 09:07
02

Ferit - Kooperatif konusunda detaylı bilgi edindim

Teşekkür ederim Emeginize sağlık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 09:07
01

Filiz Toklu - Yorumlarınız için, herkese ayrı ayrı teşekkürler,sevgiler saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 09:07


Anket Sizce 2023 yılında asgari ücret ne kadar olmalı?
Tüm anketler