banner2

banner1

banner22

Antalya'yı salladılar

Serdivan İlçesinde yaşayan Hatice Akman, 10 yıl önce bulaşıkçı olarak başladığı işyerindeki şefinin yeteneğini fark etmesi sonrasında aşçılık eğitimi aldı. 2010 yılında dünya mutfağıyla tanışan Akman şimdi kurduğu dernekle hem kadınlara hem de gençlere eğitim vermeyi planlıyor.

MAGAZİN 23.01.2019, 11:14
Antalya'yı salladılar
banner48
// R. Kaan Oktar Özel Haber //

Mutfak Sihirbazları olarak tanınan ekibin şefi Hatice Akman ile Antalya’da gerçekleşen “Yerliyse Yeriz” sloganıyla düzenlenen yarışmanın hemen ardından çalıştığı restoranda buluştuk. Dernek yönetiminden arkadaşlarıyla bizleri ağırlayan Hatice Akman, SAPADER’İn gelecekte ki planlarıyla ilgili açıklamalar yaptı.
ANTALYA’YI SALLADILAR
Antalya’da düzenlenen ‘Yerliyse Yeriz’ yarışmasına SAPADER üyeleri de katıldı. Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği (AGEB) ile Türkiye Aşçılar Federasyonu tarafından organize edilen uluslararası yemek yarışması 16-19 Ocak tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği (SAPADER) üç gün süren yarışmada 14 kişilik bir ekiple katıldı. SAPADER’in mutfak sihirbazı olarak ülkede tanınan ekibi hem organizasyonda ki ev sahipliği rolü hemde katıldıkları yarışmalarla dikkatleri üzerine çekmeye başladı.
‘MUTFAKTA KADIN VAR’
Serdivan İlçesinde yaşayan Hatice Akman, işsiz kaldığı dönemde arkadaşının tavsiyesi üzerine bir restoranda bulaşıkçı olarak işe başladı. Burada çalıştığı şefe mutfakta yardım ederken şefin kendisindeki yeteneği fark etmesi üzerine aşçılık eğitimi almaya başlayan Akman, 2010 yılında dünya mutfağıyla tanıştı. Eğitimini ilerleten ve birçok özel işletmede çalışan Akman, 2014 yılının Haziran Ayında Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneğini (SAPADER) kurdu. Kurduğu derneğin yönetiminde birçok kadına görev veren Akman’ın bir sonraki hedefi ise ‘Mutfakta Kadın Var’ isimli projesiyle kadınların meslek hayatlarında yaşadığı sorunları ve karşılaştıkları zorlukları gün yüzüne çıkarmak.
 
“MESLEKİ EĞİTİM VERMEK İSTİYORUZ”
Dernek olarak gençlere eğitim vermeyi planladıklarını belirten Akman, “Bir arkadaşımın yönlendirmesiyle bulaşıkçı olarak başladığım meslekte buralara kadar geldim. Bu benim için büyük bir başarıydı. Kurduğumuz SAPADER ile hem gençlere hem de meslekteki kadınlara örnek olmak ve onlara mesleğimizle ilgili olarak eğitim vermek istiyoruz. Hedefimiz bizden sonra da çok iyi şeflerin mesleğimizi devam ettirebilmesidir. Şuanda kadın şef ve öğrencilerimizle ilgili olarak ‘Mutfakta Kadın Var’ projemizle onların yaşadığı zorlukları gösterecek ve onlara sahip çıkacağımız bir proje başlattık” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM ATÖLYESİ AÇACAKLAR
SAPADER olarak Mesleki eğitim verebilecekleri bir atölye açacaklarını belirten Hatica Akman, “SAPADER’de oluşturduğumuz gençlik kolumuzla hem gençlere eğitim verdik hem de birlikte katıldığımız yarışmalarda her kategoride ödül aldık. Arkamızdan gelecek sağlam şefler olsun istiyoruz, öğrencilerimizle birlikte güzel programlar yapmak istiyoruz. Ev hanımları ve lise öğrencilerinin katılabileceği yarışma yapacağız. Ayrıca bir atölye açarak katılımcılara eğitim vermeyi düşünüyoruz, açıkçası eğitime odaklandık” dedi.
 
Yorumlar (0)