banner2

banner1

02.03.2021, 10:49

LEBALEB’ İ KIRMIZI’LAŞTIRMAK

Dilimize Farsçadan giren ve “dudak dudağa” anlamına gelir.

Son bir yıldır Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran Covid-19 illeti uygulama yanlışlığı ve bilinçsizlikle

Hat safhaya ulaşmış ve birçok şehrimiz kırmızı alarm yani çok yüksek riskli olmuştur.

Bunca zaman aldığımızı düşündüğümüz tedbirler ne oldu neden hiçbir işe yaramadı. Her geçen gün azalacak yerde vaka sayıları artarak devam etti.

Halbuki birçok kısıtlamalar gelmişti yaşantımıza. Çokça olaylardan mahrum kalmıştık.

Şimdilerde yeni normalleşme, yeni tedbirlerle geçiştirebilecek miyiz acaba bu sıkıntıları.

Yurdumun insanları daha olayın ciddiyetine vakıf olmuş gibi görünmüyor. Elbetteki bütün ülkemizde olması gerektiği gibi, en başta kendi şehrimizde alınması gereken bütün tedbirleri almalı, uyulması gereken bütün kurallara uymalı ve şehrimizi bütün hemşerilerimiz el birliği ile kırmızı (çok riskli ) seviyeden kurtarmalıyız.  Tedbirlere uymayan, ihmalkar ve vurdumduymaz vatandaşlarımız meydana getirdiği sıkıntıları, evlerinde hapis hayatı yaşayan büyüklerimiz, okullarından ayrı kalan evde tıkanıp kalmış yavrularımız, iş yerleri kapalı kalmaya devam eden evinin ekmeğini çıkarmakta bin bir güçlük yaşayan esnafımız yaşamaktadır. Onların en insani haklarını gasp etmeye hiç kimsenin hakkı yok. Bu nedenle herkes tedbirlere uymalı, sıkıntıyı herkes paylaşıp en kısa sürede bu durumdan elbirliği ile kurtulmalıyız.

Pandemi kısıtlamaları arasında meslek örgütleri, siyasi parti genel kurulları,  yüz yüze eğitime, düğünlere toplantılara daha sayılabilecek birçok Organizasyon’a kısıtlama getirilmişti.

Bu kısıtlamalar beraberinde birçok dert getirdi. İktisadi ve sosyal yaşamı negatif yönde etkiledi.

Lakin yapılacak çokta bir şey yoktu sağlığımız için katlanmamız lazımdı.

Baktığınız zaman cezai müeyyideler kimlere nasıl uygulandı adaletli bir kısıtlama hasıl oldu mu, olmadı.

Yasak olmasına rağmen AKP mitingleri ve il kongreleri devam etti. 100 gram çay için insanlarımız Covid-19 la yüzleşti. Bugün haritadaki kırmızı tablo AKP kongrelerinin olduğu iller. Konulan kurallara uyarak vatandaşlara örnek olmak, onlara rehber ve yol gösterici olmak, çekilen sıkıntılarda da ortak olmak en başta bu kuralları koyanların görevi olmalıdır. Her akşam ekranlarda vatandaşa uyulması gereken tedbirleri anlatıp hayata kısıtlama getirenlerin kendileri de bu kısıtlamaları bütün toplumla beraber paylaşmalıdır. Aksi halde vatandaşın adalet duygusu yara almakta, kendisi de bu kurallara uymamayı kendisine hak görebilmektedir. Kurallara uymamak asla normalleşmemelidir.

Şapkayı önümüze koyup neleri yanlış yapıyoruz diye düşünme zamanı. Kısıtlama Zamanları sokaklar yine aynı maske mesafe kuralına uyum dersen hak getire.

Güzel yurdumda kurallar kaideler adil bir şekilde uygulanmadığından dolayı sıkıntıyı yurttaşlarınız çekiyor.

Ben ne yapabilirim mantalitesi ile üzerimize düşeni eksiksiz yapmalıyız ve bu illetten elbirliği ile kurtulmamız lazım.

Bu vatan bizim tüm yurttaşların saygı çerçevesinde davranmaları umuduyla…

Yorumlar (2)
Canan aydın 2 ay önce
Maalesef bir çok ilde olduğu gibi sakaryamızda nasibini aldı ve normalleşmeden muaf kaldı. En önemliside ekonomi ve eğitim sistemimiz yara aldı.Dünya hepimize yetecek kadar büyük, lütfen küçültmeyelim!
ömer 1 ay önce
lebaleb covit olmak......