banner2

banner1

12.06.2020, 17:54

Küresel Köy

Kanadalı yazar Marshall McLuhan’ın kaleme aldığı 2015 yılına ait bir kitabın ismi. Teknolojik gelişmelerin dört bir yanımızı sardığı, mesafelerin kısaldığı bir dünyada en kaba tabirle, insanlığın aynı köyün fertleri olduğunu dile getiriyor. Peki dünya gerçekten aynı köyün birer parçası olduğumuz bir yer olabilir mi?

Biraz beyin fırtınası yapalım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde; SpaceX adlı özel bir şirket NASA desteğiyle uzaya 2 insan gönderdi. Gönderenin özel bir şirket olması, maliyetlerin önceki dönemlerden çok daha düşük olması, insanoğlunun hayali olan dünya dışında yaşama bir adım daha yaklaştırıyor. Dünya basınında geniş yer bulan bu gelişmenin ardından geçen haftada bahsettiğim olaylar patlak verdi. Teknolojik gelişmeler son hızıyla devam ederken, patlak veren insanlık ayıbı tüm olanlara gölge düşürdü.

Çin’de; Amerika ile olan soğuk savaş ve ekonomi savaşları perde arkasında sürmeye devam etmekteyken Çin’den bilgi akışları maalesef her zamankinden daha zor hale gelmeye başladı. Özellikle coronavirüs sürecinde doğru bilgilerin gelmediği birçok kesim tarafından kabul edilmektedir. Elinde tuttukları ekonomik güç onları çarklıda önemli bir parça haline getiriyor.

Avrupa son yıllara göre inanılmaz bir değişim gösteriyor. Fransa’da durmak bilmeyen hareketlilik, İngiltere’nin AB’den çıkış hikayesi derken güç dengeleriyle beraber dertleri de değişim gösteriyor.

Bunca gündemin arasında birkaç sayı ile kafanızı meşgul etmek istiyorum. Şu an dünyada;

  • Yaklaşık 843 milyon aç insan bulunuyor. (bu sayı yaklaşık obez insan sayısı ile aynı)
  • Her gün yaklaşık 21.000 insan açlıktan yaşamını yitiriyor.
  • Bulaşıcı hastalıkların öldürdüğü yaklaşık 6 milyon insan,
  • İçecek suya erişimi olmayan yaklaşık 800 milyon insan,
  • Bu yıl intihar edenlerin sayısı 480.000 civarı.

Dünya sandığımızdan daha küçük bir yer olmaya devam ediyor. Çoğu bilgiye istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Mesafelerin önemi kalmadı. Ama bu sistemde, bu çarklıların bulunduğu dünyada, dertlerimizin bu kadar fark olduğu bir dünyada aynı sisteme ait olmamız mümkün değildir. Çünkü aynı ülkeler gibi insanlarında dert ettiği konular aslında gerçekte ne istediğimizi ve kim olduğumuzu gösteriyor. Mesaimizi, enerjimizi neye ve niçin harcadığımız, nelerle uğraştığımızı sürekli sorgulamak gerekli.

***Sahi siz bugün neyi dert ettiniz?  

Yorumlar (2)
Emre kara 12 ay önce
caner bey köşe yazarlığında yenisiniz galiba. ama çoğu yazanlara göre çok iyisiniz. dünyadan ve türkiyeden konulara girmeniz başarılı
Caner İsbilir 12 ay önce
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim Emre bey