banner22

Meslekler yok oluyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan ürün çeşitliliği ve satın alma yöntemlerinin artması vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması noktasında büyük kolaylık sağlarken eskiden gözde olan birçok meslek ise hem yetişmiş eleman sıkıntısı hem de teknolojiye karşı verdikleri savaş nedeniyle unutulma noktasına geldi.

KÜLTÜR-SANAT 15.01.2022, 18:20 Editör: Nazile Akarsu
Meslekler yok oluyor
banner48

ÖZEL HABER- NAZİLE AKARSU

MESLEKLER YOK OLUYOR
Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlar, özellikle giyim sektöründe çok kısa sürede makineleşmeyi sağlarken elektronik ve teknolojik anlamda yaşanan gelişmelerin ardından vatandaşlar hem ürün çeşitliliği hem de satın alma yöntemlerinin artmasıyla ihtiyaçlarını daha kolay gidermeye başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında hayatımıza giren online alışverişe de alışan vatandaşların büyük bir kısmı siparişlerini internet siteleri üzerinden vermeye başladı. Kısa sürede yaşanan gelişmeler ve yetişmiş eleman sıkıntısı çeken çok sayıda meslek ise tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

“BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR”
Babasından öğrendiği mesleği 55 yıldır sürdüren Abdurrahim Yenihayat isimli saatçi, kendi çocuklarının bile çırak olmak istemediği mesleğini tek başına yapmaya çalışıyor. İşlerinin tamamen azaldığını belirten Yenihayat, “1952’de doğdum, babamdan öğrendiğim günden beri de bu mesleği yapıyorum. Gittiği yere kadarda devam edeceğim. 55 senedir kendi adıma yapıyorum bu işi. Elektronik çıktığından beri çok büyük oranda o alana kayma olsa da diğer mesleklere nazaran hala eski usul saatler hem kullanılıyor hem de üretiliyor olması nedeniyle işimiz tam anlamıyla son bulmadı diyebilirim. İşimiz az olsa da var fakat yapacak adam yok sayılır artık. Eskiden çok çalışıyorduk, hep çok yoğun işimiz vardı ama kendi çocuklarım bile çırak olmadı. Artık işte kalmadı” ifadelerini kullandı.

“İMKANIMIZ KADAR İSRAFÇIYIZ”
Eski zamanlara oranlara insanların daha israfçı olduğunu belirten Yenihayat, “Hala evlerde kullanılan büyük duvar saatleri, guguklu saatler gelir sık sık tamire. Bunları da meraklıları kullanır, tamire getirir. Eskiye göre çok büyük değişiklikler yaşandı. Yeni meslekler çıktı, popüler oldu ve bizim gibi eski meslekler ölmeye başladı. Bakın; dikim yapan terzi kalmadı anca piyasaya iş yapanlar kaldı. El yapması ürünler kaliteliydi, eski ürünler kaliteliydi ama artık insanlar kaliteye değil, gösterişe bakıyorlar. Eskisi gibi de değil; ürün çeşidi ve fiyat aralığı çok olunca, alım gücümüzde arttı. Birbirimizi kandırmayalım, hepimiz imkanımız kadar israfçıyız” dedi.

60 YILDIR TERZİLİK YAPIYOR
60 yıldır terzilik yapan ve daha önce yanında 10 kişi çalıştıran Sabri Kosavalı isimli esnaf ise mesleğini tek başına sürdürmeye çalışıyor. Özel sipariş dikimlerin tamamen yok olduğunu ve kalitesiz konfeksiyon ürünlerinin tercih edildiğini belirten Kosovalı, “1960’tan beri terzilik yapıyorum şehirde. Eskiden çırağımız ve kalfamızla 10 kişi çalışırdık, işler çoktu. Şimdi kocaman dükkanlarımız yok, ufacık bir dükkanda tek başıma bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Konfeksiyon işleri artınca ısmarlama ya da özel dikim işleri tamamen unutuldu. Eskiden çok harika özel işler yapılırdı, çok sağlam olurdu. Şimdi herkes konfeksiyondan ve aynı giyiniyor. Biz 1 haftada dikerdik ceketi, şimdi makineler 1 saatte takım dikiyor. Eskiden çırakla, kalfayla iş yapılırdı; şimdi öyle bir şey de kalmadı. Kimse bir terzi yanına çocuğunu vermiyor. Herkes fabrika işçisi olma derdinde, meslekler unutuldu” şeklinde konuştu.

banner84

“MESLEKLER ÖLÜYOR”
Terzilik başta olmak üzere bir çok mesleğin tamamen yok olma noktasına geldiğini belirten Kosovalı, “Bir sürü meslek öldü, terzilik öldü artık. 1960’tan bu yana şehirde her şey değişti. Eskiden komşuluk iyiydi, esnaflık iyiydi. Artık herkes dağıldı, herkes kendi ekmeğini kovalamaktan başka işe kafasını kaldıramıyor. Bakın, tamir işleri bile durdu artık. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle herkes gibi bizlerde zorluk yaşamaya başladık. Bırakın yeni bir şeyler almayı, tamir bile ettiremiyor insanlar. Artık özel sipariş elbise isteyende yok, bunu dikecek terzi de yok. Eskiden iğne ucuyla ceketler, elbiseler dikilirdi; şimdi pantolon bile dikmiyoruz. Konfeksiyon mağazalarının pantolon sattığı fiyata biz kumaşını alamayız, o yüzden artık çok zor” dedi.

“ÇIRAK BULAMIYORUZ”
45 yıldır ayakkabıcılık yapan ve çırak bulamadıkları için mesleklerini ileriye taşıyamadıklarını belirten Levent Pamukçuğlu isimli esnaf, uzun zamandır yalnızca ayakkabı tamiri yaptıklarını ve artık sipariş ayakkabı yaptıran kimsenin kalmadığını belirterek, “Çok uzun yıllar çalıştım, hala da devam ediyorum. Eskiye göre işlerimiz çok değişti. Ayakkabılar pahalandı, o yüzden tamirat işleri oluyor ancak bundan 1 sene önceye kadar tamirat işleri de yoktu. Çok şükür geçinip gidiyoruz. Ben 45 yıldır bu işi yapıyorum. Artık bu mesleğe çırak bulamıyoruz, eskisi gibi talep olmayınca mesleğe tek başımıza idare etmeye çalışıyoruz. Eskiden biz hakiki deri ayakkabılar yapardık, satın alma ayakkabılarda öyle olurdu gerçi; aldığınızda uzun süre kullanırdınız. Şimdi 3 ila 5 ayda bir ayakkabı değiştiriliyor. El işçiliği kalmayınca,  ürün kalitesi de düştü. Eskiden Avrupa’da ürünü kullandıktan sonra attıklarını duyuyorduk, şimdi bakın bizde aynısını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“HER ŞEY ONLİNE OLDU”
Teknolojinin gelişmesiyle her şeyin online hale geldiğini ve esnaflığında çok değiştini belirten Pamukçuoğlu, “Esnaflıkta çok değişti. Eskiden insanlar hem birbirine hem de esnaflara çok güvenir, itibar ederlerdi. Şimdi kimsenin kimseye itimadı kalmadı. Artık her şey online oldu. Eskiden insanlar bir iş yaptıklarında o işin karşılığını rahatlıkla alırdı, artık öyle bir kültürde kalmadı. İnsanlar zaten parayla alışveriş yapmayı unuttu. Bakın biz ayakkabı boyuyor, tamir yapıyoruz. Burada bile kredi kartı kullanımı yapmak isteyenler oluyor. Ayrıca şehir çok değişti artık, esnaf sayısı arttı. Artık birbirimizi bile tanımıyoruz, eskiden ise tüm esnaflar birbirini tanırdı, şimdi bir gün gördüğümüz esnafı yarın göremiyoruz. Bakma, bizde vakit geçiriyoruz. Emekliliğe kadar mesleğimizi icra ediyoruz, sonrası zaten malum” dedi.


 

Yorumlar (0)