banner2

banner1

banner22

Lansman Toplantısı gerçekleşti

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesinin düzenlediği “7. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali” başlıyor. Buna göre festivalin lansman toplantısı bugün Ormanpark’ta yapıldı.

KÜLTÜR-SANAT 15.09.2021, 14:35 Editör: Nisa Çoban
Lansman Toplantısı gerçekleşti
banner48

“7. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali”nin bugün Ormanpark’ta lansman toplantısı düzenlendi.Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle düzenlenen kısa film festivali 12-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Üç gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler, film yönetmenlerinin ve senaristlerin sunacağı belgesel, senaryo atölyeleriyle sinemaseverleri zengin bir içeriğin beklediği festival, kentle bütünleşmeye de katkı sağlayacak. Toplantıya; İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Adıgüzel, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Başel, Sakarya Gazeteciler Başkanı Sezai Matur, Sakarya Üniversitesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

"GURURLUYUZ"

Önemli temasları sebebiyle programa katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, paylaştığı mesajda sanatın ve sanatkarın asılsız iddiaların dolaştığı dijital çağda öğretici ve birleştiricilik noktasında büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’nın kültürünü ve tarihini dünyaya tanıtacak olan her projeye, tüm imkanlarıyla destek olmaya hazır olduklarını ifade eden Yüce, çalışmaya ortak oldukları için gururlu olduklarını söyledi.Başkan Ekrem Yüce, bilgi kirliliğinin fazla olduğu bu çağda, sanatın gücüne ihtiyacın olduğunu kaydederek, “Sakarya’nın ulusal ve uluslararası camiada bu tarz kültürel faaliyetleri ile ön plana çıkması bizleri memnun etmekte ve gururlandırmaktadır. Dünya yaratıldığı günden beri sanatın sahip olduğu gücü inkâr etmek mümkün değildir. İçerisinde yaşadığımız çağda gerçek sanatın ve sanatkârın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. İletişim kanallarının yaygınlaşması ve tüketim kültürü sebebiyle yanlış ve yalan pek çok bilgi bir filtreye tabi tutulmaksızın ortalıkta kol geziyor. İnsanlar asılsız iddialarla birbirilerini yıpratıyorlar. İnsanoğlu merhamet duygusunu ve paylaşma erdemini kaybederek iyiden iyiye bireyselleşmeye başladı. İşte tam bu çağda sanatın öğretici ve birleştirici gücüne ciddi manada ihtiyaç duyuyoruz. Bizler sanat sayesinde kısa veya uzun metrajlı filmler sayesinde acının ne olduğunu anlayabiliriz.” dedi.

"HER İŞİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Sakarya’nın güzelliklerini, kültürünü ve tarihini yansıtacak her türlü organizasyona tüm imkanlarıyla destek vereceklerini belirten Başkan Yüce mesajının devamında, “Büyükşehir olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bu festivalin bir gelenek olarak bu günlere gelmesinde ve devam etmesinde emeği geçen herkesi kutlarım. Onlar sayesinde terörün yok ettiği ocakları ve perişan ettiği aileleri tanıyabiliriz. Evini, yurdunu bırakıp başka ülkelere sığınan ve iltica eden insanları tanıyabiliriz. Bu açıdan gerçek sanatı ve sanatkârı desteklemek; onların önünü açmak çok önemlidir. Büyükşehir olarak genç yeteneklere ve sanatkârlara daima destek olmaya özen gösteriyoruz. Şehrimizin kültürünü, adeta doğal film platosu olan doğasını, tarihini, tüm dünyaya tanıtmasını sağlayacak bütün organizasyonları desteklemeye devam edeceğiz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklerin teşvik edildiği, sanatın desteklendiği bu organizasyonun içerisinde olmaktan hem mutluluk hem de gurur duyuyoruz. Emeği için SAÜ yönetimine, SAÜ İletişim Fakültesine ve Kültür Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR VE SAÜ ORTAKLIĞI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Beşel, festivalin statü kazanması için SAÜ yönetimiyle birlikte ciddi bir emek sarf ettiklerini söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bizler üst ve alt yapı çalışmalarının yanı sıra kültür, sanat ve sosyal alanlarda da faaliyetler yürütüyoruz. Festivalle ilgili üniversitemiz ve daire başkanlıklarımızla ortak fikir yürüttük. Organizasyonun uluslararası statüye kavuşması için emek sarf ettik. Festivalin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

KÜLTÜR VE SANATIN ÖNEMİ

Lansman toplantısında konuşan Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Adıgüzel; “Sakarya üniversitesi olarak 117 ülkeye duyurmanın gururunu yaşıyoruz. Belediye sadece alt yapı ile ilgili değil kültür ve sanat programları da önemlidir.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞEHİRLE İÇ İÇE

Ardından Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan; “Bu festivale katılan 2 bin 774 öğrenci işin mutfağında kendilerini yetiştirdiler. Kısa film dünyanın her yerinde önem verilen bir sanattır. 2015’ten beri düzenlenen bir festival bu. 2020 yılından itibaren de ismine Sakarya’yı da ekledik. Bu Sakarya festivali üniversitemizin şehirle iç içe olmasını da sağlayan bir etkinlik” diye konuştu.

Yorumlar (0)