banner2

banner1

banner22

Güneşin Işınları OSM’de tanıtıldı

Abhazyalı gazeteci Saida Jiba’nın, Türkiye’de yaşayan Abaza halkının başarılı temsilcilerinin hikayelerini anlattığı Güneşin Işınları kitabı OSM’de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı

KÜLTÜR-SANAT 15.01.2020, 19:50 Editör: Ebru Bulut
Güneşin Işınları OSM’de tanıtıldı
banner48

Abhaz gazeteci Saida Jiba’nın bir yıllık çalışması sonrası, Türkiye'de yaşayan Abaza halkının başarılı temsilcilerinin hayatı hakkında 67 öykü içeren bir albüm- kitap olan Güneşin Işınları kitabı Ofis Sanat Merkezi’nde düzenlenen programla tanıtıldı. Programda Emekli öğretmen İrfan Okuyucu, kitabın hazırlanış süreci hakkında bilgi verdi ve yazar Saida Jiba’yı bu çalışması nedeniyle kutladı.

Saida Jiba da yaptığı konuşmada, yıllardır hayalinde olan bir projeyi hayata geçirmekten duyduğunu memnuniyeti dile getirirken “ Türkiye’ye göç eden soydaşlarımızın bugünkü hayatlarını ortaya koymak ve örnek yerlerde olanları kendi toplumumuza moral olması için bu çalışmayı yaptım. Çalışma sırasında tanıdığım kişilerle Türkiye'de gurur duymalarından, tanımalarından, saygı duymalarından çok memnun oldum. Aynı zamanda tarihi Anavatanlarında da onlardan bahsetmek istedim - onları Abhazya'da da tanısınlar gurur duysunlar istedim. Ve tüm bu hikayeleri toplama fikri oluştu. Abhazca, Türkçe ve Rusça yayınlanan kitabımı bedelsiz olarak dağıtıyorum” şeklinde konuştu.

Saida Jiba daha sonra kitapta, hayat öyküleri yer alan Kocaeli, Sakarya ve Düzce’deki Abhazlara hediye etti. Programın sonunda bir hatıra fotoğrafı çektirildi.  

Yorumlar (0)