banner2

banner1

banner22

17 yaşındaki gencin başarı öyküsü…

17 yaşında olan ve birçok başarıya imza atan Mustafa Kemal Turhan’ın hayat hikayesi göz dolduruyor. İşte Turhan’ın başarı öyküsü…

KÜLTÜR-SANAT 30.07.2020, 15:13 Editör: Aysima Kortak
17 yaşındaki gencin başarı öyküsü…
banner48

17 yaşında birçok çalışmaya imza atan ve genç olmanın tüm avantajlarından yararlanan, başarısı ile göz dolduran Mustafa Kemal Turhan’ın hayat öyküsü…

Mustafa Kemal Turhan ilkokul ve ortaokulu çok iyi bir başarı ile tamamladıktan sonra 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilimizin güzide okullarından Sakarya Anadolu Lisesi’nde okudu. İçindeki tiyatro sanatı sevgisini su yüzüne çıkardı. Liseye başladığı öğretim yılı bitmeden okulda daha önce oluşturulmuş olan tiyatro grubuna adını yazdırdı. Gruba katılmasının hayatının en önemli kararı olduğunu o gün için biliyor muydu, bilinmez. Ancak takip eden zamanlarda tiyatroya olan sevgisi gittikçe arttı ve eğitim hayatının da bir parçası oldu. Bir taraftan başarıyla akademik hayatını sürdürürken diğer taraftan tiyatro çalışmalarını da aynı başarıyla devam ettirdi. Kısa sürede okulun tiyatro ekibinin vazgeçilmezi olan azim ve kararlılığın ona kazandırdıklarını görülen her iki kulvarda da başarılı olabilmek için tüm gücüyle çaba gösterdi. Okulun ekibinde iken 3 tane tiyatro çalışmasına ( ikisinde baş rol oyuncusu, birinde yönetmen) başarılı bir şekilde imza atan Mustafa Kemal Turhan, beraberinde üçüncü bir kulvar belirlemiş, okuldaki bazı arkadaşları ve tanıdığı tiyatro sever insanlarla “Özgür Kuş” isimli grubu oluşturarak okul dışında çalışmak üzere bir araya gelmeleri üzerine burada da başarıyı elde eden Mustafa Kemal Turhan artık iyiden iyiye tiyatro sanatını özümsemiş, hayatına yön verecek kararlar almaya başlamıştı.

İşte “Özgür Kuş” ekibi ile birlikte hazırlayıp sunduğu birkaç tiyatro çalışması adı ve alınan ödül listesi:

-Can Güvenliği: Sakarya Birinciliği

-Verimlilik: Türkiye Üçüncülüğü

-Doğru: Türkiye Birinciliği

-Iztırar: Altın Boğa Kısa Film Festivali Jüri Özel Ödülü

-Fizan: Altın Boğa Kısa Film Festivali Üçüncülüğü

Başarıyı hayatına düstur edinmiş olan bu coşkulu genç arkadaşımız Mustafa Kemal Turhan yine durmuyor tiyatronun varlığını hissettiği her yerde kendine bir yer edinmeyi başarıyordu. Okul hayatı ve “Özgür Kuş” grubu ile başarılı bir şekilde çalışmalarına devam ederken, Sakarya'da faaliyet gösteren “DramaArt Tiyatro Ekibi” ile de yeni çalışmalara imza atıyordu. Genç olmanın tüm avantajlarından yararlanıyor başarıları ile göz dolduruyordu.  

“DramaArt Tiyatro Ekibi”nde iken içinde rol aldığı oyunlar ve yazarları:

-Küllerinden Doğan Kadınlar / Kolaj

-Otogargara / Yılmaz Erdoğan

-Sınavsız Hava Sahası / Miyase Sertbarut

-Kaderimin Bir Oyunu Mu Bu? / A.C. Kılcıoğlu

-Çürük Elma / Atila Alpöge

-Ölüm Uykudaydı / Cuma Boynukara

Gençlere rol model olmayı başarmış olarak emin adımlarla yoluna devam eden Mustafa Kemal TURHAN, bu yıl liseyi başarı ile bitirerek üniversite sınavlarına girdi. Okuduğu Sakarya Anadolu Lisesi sözel bölümü mezunu olan TURHAN girdiği sınavda Türkiye derecesi denecek bir puan alarak hayalindeki üniversitenin istediği bölümüne girmeyi büyük ölçüde garantiledi. Gelecekte tiyatro alanında onun adını sık sık göreceğimizden kuşkumuz yok.

On yedi yaşına rağmen hayatına büyük başarılar sığdırmayı başaran Mustafa Kemal TURHAN’ın özverili çalışmalarını bizlerin de alkışlamak gibi bir sorumluluğu vardır. Ve gönülden alkışlıyoruz Mustafa Kemal TURHAN'ı.

Başarılarınla gönüllere taht kurdun. Sakarya’nın parmakla gösterilecek gençleri arasında yer almayı başardın. Günümüz gençliğinin senden örnek almasını temenni ediyor, sana hayatın boyunca yolun ve hayallerin açık olsun diyoruz.

İyi ki varsın Mustafa Kemal. 


Yorumlar (1)
Bayram 9 ay önce
Tebrik ediyor başarılarının gençlere örnek olmasını diliyorum