• Reklam
Reklam
Reklam

Komşularla aynıyız

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı fiyat düzeyi endeksini açıkladı. İstanbul 12 farklı kategoride yapılan değerlendirmeye göre en pahalı il olurken Sakarya komşularıyla birlikte dördüncü sırada yer aldı

Komşularla aynıyız

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı fiyat düzeyi endeksini açıkladı. İstanbul 12 farklı kategoride yapılan değerlendirmeye göre en pahalı il olurken Sakarya komşularıyla birlikte dördüncü sırada yer aldı

Komşularla aynıyız
Editor: Haberlisin
20 Mart 2018 - 19:00
Reklam

Sakarya, Kocaeli, Yalova, Düzce ve Bolu illeri 12 kategoride yapılan araştırmaya göre ülke ortalamasının 4.1 oranında daha pahalı.

SAĞLIK HİZMETİ

Gıda, haberleşme, alkollü, alkolsüz içecekler, eğitim, giyim ayakkabı, ulaşım, eğlence ve kültür, konut, ev eşyası ile çeşitli mal ve hizmet fiyatları araştırmasına göre Sakaryalı en pahalı sağlık hizmetini alıyor. Sakarya’da sağlık hizmetleri ülke ortalamasının 12.5 puan üzerinde.  Sağlığın ardından en pahalı olan grup ise giyim ve ayakkabı oldu. Gıda ve alkollü içecekler ülke ortalamasının 5 puan, konut 4 puan üzerinde olurken, ev eşyası, eğitim, eğlence ve ulaştırma hizmeti de yine ülke ortalamasının üzerinde yer aldı.

LOKANTALAR VE OTELLER

Sakarya’da ki lokantalar ve otellerde alınan ücret ülke ortalamasının altında. Bu kategoride fiyatlar yaklaşık olarak yüzde 2 daha düşük. Alkollü içecekler, tütün mamülleri ve haberleşme giderleri ülkenin her yerinde aynı fiyat olmasına rağmen TÜİK’in bu kategoride de araştırma yapma gereği duyması şaşırttı.

Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi 2017 çalışması; Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Türk Lirası (TL)’nın satın alma gücündeki farklılıkların belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ayrıntılı olarak tanımlanmış ortak bir mal ve hizmet sepeti kullanılarak bölgesel fiyat düzeyi endeksleri elde edilmiştir.

TÜİK’in ülke genelinde yaptığı araştırmada çıkan sonuçlar;

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey detayında üretilen endeksler ile farklı bölgelerdeki fiyat düzeylerinin karşılaştırılmasına imkan sağlanmıştır. Bir bölgenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “ucuz” olarak ifade edilmektedir.

Türkiye’nin 2017 yılı sonuçlarına göre fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölgesi 114,8 ile TR10 (İstanbul), en düşük bölgesi ise 93,5 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu. Bu endeks değerleri, TR10 (İstanbul)’un Türkiye ortalamasına göre %14,8 pahalı, TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan)'ın ise %6,5 daha ucuz olduğunu göstermiştir.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en pahalı bölge TR10 (İstanbul) oldu

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111,0 ile TR10 (İstanbul)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94,9 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) oldu.

Giyim ve ayakkabı ana grubunda en pahalı bölge TR31 (İzmir) oldu

Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110,6 ile TR31 (İzmir)’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84,1 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu.

Konut ana grubunda en pahalı bölge TR10 (İstanbul) oldu

Dağılım genişliği en yüksek ana grup olan konut ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 150,1 ile TR10 (İstanbul)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84,5 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) oldu.

Ulaştırma ana grubunda en pahalı bölge TR31 (İzmir) oldu

Ulaştırma ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 107,1 ile TR31 (İzmir)’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 93,5 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) oldu.

Lokanta ve oteller ana grubunda en pahalı bölge TR51 (Ankara) oldu

Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 118,3 ile TR51 (Ankara)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91,7 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) oldu.

Diğer ana gruplarda fiyat düzeyi endeksleri bölgelere göre değişiklik gösterdi

Dağılım genişliği en az olan ana gruplardan birisi alkollü içecekler ve tütün ana grubudur. Bu ana grupta en yüksek fiyat düzeyi endeksi 100,2 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)'da gerçekleşti. En düşük fiyat düzeyi endeksi 99,8 ile TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) bölgesinde oldu.

Ev eşyası ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 108,7 ile TR31 (İzmir)’de gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 89,5 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) oldu.

Sağlık ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 145,3 ile TR51 (Ankara)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 73,8 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) oldu.

Haberleşme ana grubunda değişim gözlenmemesinin nedeni, bu gruptaki telefon görüşme ve internet abonelik ücreti gibi tüm madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olmasıdır.

Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 106,6 ile TR10 (İstanbul)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 94,9 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)  oldu.

Eğitim ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 141,7 ile TR10 (İstanbul)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 76,9 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) oldu.

Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110,1 ile TR10 (İstanbul)’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91,1 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Algı yapma çabası
Algı yapma çabası
Partisi belli değil
Partisi belli değil