• Reklam
Reklam
Reklam

‘Komplo kurulmuş’

Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Sapanca Kapalı Pazaryerinde dükkan ve tezgah ihaleleri için usulsüz yönetmelik hazırlandığını ileri sürdü. Eski başkan Aydın Yılmazer’in giderek ayak hazırladığı yönetmelikle yeni başkana komplo kurduğunu ileri süren Kabacan, “Bombanın pimini çekmişler yeni başkanın kucağına koymuşlar” dedi.

‘Komplo kurulmuş’

Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Sapanca Kapalı Pazaryerinde dükkan ve tezgah ihaleleri için usulsüz yönetmelik hazırlandığını ileri sürdü. Eski başkan Aydın Yılmazer’in giderek ayak hazırladığı yönetmelikle yeni başkana komplo kurduğunu ileri süren Kabacan, “Bombanın pimini çekmişler yeni başkanın kucağına koymuşlar” dedi.

‘Komplo kurulmuş’
Editor: Haberlisin
16 Nisan 2019 - 12:11
Reklam

"KANUNA AYKIRI"
Adapazarı Akşam Haberleri gazetesine özel açıklamalar yapan Muzaffer Kabacan, Sapanca eski Belediye Başkanı Aydın Yılmazer’le ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. Yılmazer’in seçimlerin hemen öncesinde Sapanca Kapalı Pazaryerindeki dükkanlar için ihale yönetmeliği hazırladığını ileri süren Kabacan, “Pazaryerindeki dükkanları 10 yıllığına esnafa pazarcıya büyük paralar karşılığında vermeye çalışıyorlar.2012 yılında 5950 yasasında haller yasası çıktı. Buna kanuna aykırı olarak belediye kendi yönetmeliğini hazırladı. Yaptıkları yasal değil.  Şimdi bu bir infal yaratır. Bu bir kargaşa yaratır. Yarın oradaki insanlar birbirlerini vururlar. Sorumlusu onlar olurlar. Hesabı biz onlardan sorarız. Kimseyi birbirine düşürmeye hakları yok” dedi.

"PİMİ ÇEKMİŞLER"
Sapanca’nın yeni Belediye Başkanı Özcan Özen’le konuyu görüştüklerini belirten Kabacan, “Belediye başkanımız çok sağduyulu bir insan. Esnaf kökenli bir kardeşimiz.  Bu konulardan bir haberi de yok. İyi niyetli bir insan. Eski belediye yönetimi eski belediye başkanı nasılsa biz aday olmayacağız. Bizi aday göstermediler diye böyle saçma sapan bir ihale yönetmeliği hazırlamışlar. Bombanın pimini çekmişler yeni başkanın kucağına koymuşlar. Ancak yeni başkanımız bilmiyor, bilmediği içinde bu çok önemli bir konu aslında. ‘Nasıl olsa biz yokuz, patlasın yeni başkanın elinde, görsün belediye nasıl yönetilir’ der gibi bir şey yapmışlar. Ancak biz anlattık durumu. Biz bu işin kanununu biliyoruz. Kuralını biliyoruz. Her şeyin doğru yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

"HAK YENMESİN"
Muzaffer Kabacan, “Burada belediye kendi hakkını korusun ama pazarcının hakkını da korusun. Kimsenin hakkı yenmesin. Ben burada pazarcının hakkını yedirtmem. Buda böyle bilinsin. Biz yeni başkan Özcan Özen’e durunu anlattık,  o da müdürlerini çağırdı. Müdürler dedi ki; ‘Efendim buraya mülki müfettişler geliyorlar bizi denetliyorlar’. ‘Belediye dükkanlarını kiraya verirken ihaleye çıkarmak zorundasınız’ demişler. Doğru ama burası belediyenin dükkanı değil. Burası pazaryeri. Umuma açık olan halkın yeri burası. Pazar yeri de aynı hak sistemiyle tahsis yoluyla işletilir. Pazarcıya verirsin ve ömür boyu burası pazarcınındır. İhaleye çıkartamazsın. Aynı hak yoluyla pazarcının devretme hakkı da vardır. Kanunda da öyle diyor” ifadelerine yer verdi.

KANUN HATIRLATMASI
Pazar yerlerinin işletilmesinin belediye ihale kanunlarına göre değil 5950 Sayılı Haller Yasası ve buna bağlı yönetmelikle yürütüldüğünün altını çizen Kabacan, “Bu yönetmeliğe Türkiye’de ki bütün belediyeler pazaryeri yönetmeliğine uymak zorunda. Bakın ‘Uyabilir’ demiyorum ‘Uymak zorunda’ diyorum. Bazı belediyeler diyor ki bize ‘Efendim biz meclis kararı aldık. Aldığımız kararı kimse bozamaz’. Ben kimseye belediye meclis kararı alamazsın demiyorum.  Belediye meclis kararı alırsın en doğal hakkın. Ama bu kanun çerçevesinde alacaksın. Bu kanun çerçevesinde belediye meclis kararı alabilirsin” dedi.

"FATURAYI HALK ÖDÜYOR"
İhalenin 25 Nisan’da yapılacağını belirten Kabacan,  “Bir tezgahtan 43 bin TL para isteniyor. Siz şimdi diyorsunuz ki vatandaş olarak. Bu sebze meyveler neden pahalı. Şimdi bir pazarcı kardeşim diyelim ki bir tezgaha 43 bin TL para verirse domates 10 lira olacak tabi. Pazarcı bu parayı kimden çıkartacak. Halktan çıkaracak. Bir de düşününki tek tezgah bu. Her pazarcının iki veya üç tezgahı var. 2 tezgah 86 bin lira yapar, 3 tezgah 129 bin lira para yapar. Benim orda 3 tezgahım varsa ve ben 129 bin lira sadece Sapanca’daki pazaryerine verirsem ki ayda da 4 kez açarsam her günde değil ben bu parayı nasıl çıkartacağım. Bunu yetkililere soruyorum. Belediye başkanına soruyorum, Cumhurbaşkanına soruyorum, Büyükşehir başkanına soruyorum. Ben bu parayı verirsem bu parayı kimden ben nasıl çıkartacağım. Ben bunu sattığım ürüne yansıtacağım, sebze meyveye yansıtacağım. Cumhurbaşkanı bağıracak halk çok pahalı sebze meyve yiyor. Yer tabi” ifadelerine yer verdi.

"KOMPLO KURULMUŞ"
İhale yönetmeliğinin düzeltilmemesi halinde hukuki yollara başvuracaklarının altını çizen Muzaffer Kabacan, “Bu ihalenin iptalini isteyeceğiz. Çünkü bu hukuksuz. Alacağı işgal ücretleri belli. Eski belediye başkanı ‘ben günlük 70 lira istiyorum canım tezgahtan ne olacak?’ diyor. Alamazsın, alamazsın başkan alamazsın olmaz. Burada işgal ücretleri belli. Sen bunun dışında karar alamazsın. Şimdiki başkanımız bunu bilmediği için ona komplo kurulmuş. Daha bismillah başkanlar koltuğa oturmuş bomba patlayacak sonra ne olacak mahkeme kazanacak. Ben pazarcılar odası olarak hiçbir başkanımızı hiçbir ilçe başkanımızı belediye başkanımızı mahkemeye vermek taraftarı değilim. Onlara karşı bir zafer kazanmak da istemiyorum. Ben işimi yapayım. Burada belediye başkanlarımıza çok görev düşüyor” dedi.

"HAKLARINI YEDİRTMEM"
Belediye başkanlarının esnaf odalarının fikrini alması gerektiğini belirten Kabacan, “Eski belediye başkanımız kendi kafasına göre bu işleri yapıyordu. Böyle kanunlar yoktu. Aldı paraları zamanında. Ama bize sorsa dese ki böyle bir durum var ne yapmamız lazım dese biz deriz ki ona sayın başkanım böyle böyle yapman lazım, kanun bu. Eğer bunu yaparsan biz seninle karşı karşıya gelmeyiz. Sana zarar gelmez bana da zeval gelmez. Çünkü bende esnafı temsil ediyorum. Ben onların haklarını yedirtmem. Buradan belediye başkanlarımıza da çağrım lütfen odaların görüşlerini alsınlar. Böylece ilçede huzur olur güven olur. Diğer türlü insanların ekmeğiyle oynarsınız. Yok, 10 sene ben kiralayacağım. 10 sene sen kiralayamazsın. Bakın burada kanunda diyor. Aynı yönetmeliğin 15 maddesinin 1. Fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir. Tahsis ücretinin günlük tahsil edilmediği durumlarda toplu tahsilatta bir ayı bir aylık süreyi aşmayacak şekilde yapılır. Ya günlük alacaksın bizden ya da günlük almıyorsan aylık alacaksın. Tahsilatlar böyle yapılır. Sen 10 yıllık para istiyorsun, bizden alamazsın. Kanun var” ifadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otopsiye gönderildi
Otopsiye gönderildi
5 kurşun yemişti
5 kurşun yemişti