• Reklam
Reklam
Reklam

‘Kökleri olan bir üniversiteyiz’

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, ‘neden SUBÜ’nün tercih edilmesi gerektiğini’ anlattı. Sarıbıyık, “SUBÜ yeni bir üniversite değil, kökleri olan bir üniversite” dedi.

‘Kökleri olan bir üniversiteyiz’

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, ‘neden SUBÜ’nün tercih edilmesi gerektiğini’ anlattı. Sarıbıyık, “SUBÜ yeni bir üniversite değil, kökleri olan bir üniversite” dedi.

 ‘Kökleri olan bir üniversiteyiz’
Editor: Haberlisin
24 Temmuz 2019 - 13:18
Reklam

Rektör Sarıbıyık, “ Tercih dönemi başladı yeni üniversite ye gidecek öğrencilere gönüllerinden hangi bölüm hangi üniversite geçiyorsa onun olmasını temenni ediyorum. Gönüllerindeki yerlere yerleşmek nasip olur inşallah. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) yaklaşık bir yıl önce Sakarya Üniversitesi bünyesinden bölünerek kurulan bir üniversite bunu özellikle söylüyorum.  Çünkü SUBÜ yeni bir üniversite değil, kökleri olan bir üniversite aslında. Bir örnek vermek gerekirse Sakarya Meslek Yüksek Okulu yeni üniversite bünyesinde olan bir okul ve Sakarya Üniversitesinin doğduğu okuldur. Bu okul şuanda SUBÜ bünyesindedir, bu da aslında şu demektir en köklü geçmişe sahip olan okul bu üniversitede. Bütün ilçelerdeki Meslek Yüksek Okulları SUBÜ bünyesindedir” dedi.

"YENİ FAKÜLTELER AÇILACAK"
Sarıbıyık, “Teknoloji fakültesi 2009 yılında kuruldu ve yeni üniversitede olan bir okul. Turizm fakültesi, spor bilimleri üniversitesinin kurulduğundan beri var olan ve yeni üniversitenin bünyesinde olan bölümlerdir. Biz mevcuttaki olan okullarımız açısından yeni üniversite değil bölünen bir üniversitedir. Yeni üniversite ile ilgili olan kısım henüz işleme alınmamıştır. Sağlık bilimleri fakültesi, tarım bilimleri ve teknoloji fakültelerini, deniz bilimleri fakültelerini, ulaştırma ve lojistik fakültelerini oluşturmaya çalışıyoruz. Bu fakülteler yeni üniversitenin yeni bölümleridir dolayısıyla bu üniversite köklü bir geçmişe sahip olan ama isim itibari ile yeni olan bir üniversitedir” ifadelerini kullandı.

GENÇ VE DİNAMİK KADRO
Sarıbıyık, “Bir öğrenci neden Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini seçmeli diye soracak olursak. Aslında eskiden Sakarya Üniversitesini neden seçiyor ise şuanda değişen hiçbir şey yok. Aynı şekilde Sakarya Üniversitesini seçmiş olan öğrencinin seçmesine engel olacak bir durum yok. Aynı artılar devam ediyor. Sakarya Üniversitesinde uygulanan uygulamalarda aynı şekilde devam ediyor. Bizim ayrıcalığımız şu genç ve dinamik bir öğretim elemanı kadromuz var. Bu genç ve dinamik öğretim elemanı kadromuz müfredatın güncel olmasını ve güçlü bir teorik bilgiyi öğrenciye iletmekle ilgili olan kısımda bir çaba gösteriyorlar. Bizim temel felsefemiz içerisinde yer alan bilgiyi beceriyle bütünleştiren üniversite mottosudur” dedi.

"UYGULAMAYA ÖNEM VERİYORUZ"
Sarıbıyık, “Sadece bilgi değil öğrenciye beceride kazandırıyoruz. Müfredatımız sürekli güncel üniversitemiz sahanın istediği teorik bilgiye ve uygulama becerisine sahip olan öğrenci yetiştiriyoruz. İşte bu yüzden insanlar bizi tercih etmeli.  Bir öğrenci mezun olduğunda karşısına çıkan ilk soru tecrüben var mı? Bu soruya evet tecrübem var diye bilmek için SUBÜ’yü tercih etmeliler. Bizim üniversitemiz her öğrenciyi 3+1, 7+1, 6+2 uygulamalarıyla iş dünyası ile birlikte yetiştiriyoruz. Okulu bitirdiğinde tecrüben var mı sorusuna evet diye bilmek için bizim üniversitemizi tercih etmeliler. İşsizlik rakamlarının giderek yükseldiği bir dönemi düşünürsek bu çok önemli bir uygulamadır. İnsanlar işe almış olduğu elamanla ilgili kısımda zaman kaybetmek istemiyor” dedi.

"İŞ-KUR'LA ORTAK ÇALIŞIYORUZ"
Sarıbıyık, “Direk olarak işi bilen ve uygulayan kişileri almak istiyor. Biz öğrencilerimizi iş yerlerine gönderdiğimiz için iş hayatını tanıyor.  Bu çok önemli bir kazanım. Uygulama becerisine sahip olarak mezun olmak önemli bir kazanım. Biz üniversitemiz bünyesinde İŞKUR ile ortak çalışıyoruz, İŞKUR’un kariyer ofisini daha önceden biz kurmuştuk. Üniversiteler ayrılınca bizim üniversitemize geçti. İŞKUR’un elemanları bizim elemanlarımızmış gibi çalışıyorlar. Bütün sınıflara girerek öğrencilerin kariyer planlamasına destek veriyorlar, cv nasıl hazırlanır, iş başvurusunda nelere dikkat edilir, görüşmede neye önem verilir gibi konularda sürekli bilgilendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

TUBİTAK PROJELERİ
Sarıbıyık, “Öğrencilerimizle birlikte çalışırken proje odaklı çalışıyoruz. Teknoloji fakültemizdeki öğrenciler TUBİTAK projelerinde Sakarya Üniversitesi döneminde bir numaraydı ve hala bir numara. En çok TUBİTAK projesi alan öğrenciler bizdedir. Öğrenci bitirme çalışmasını proje odaklı olarak yapıyor. Bizim genel anlamda bütün okullarımızda bazı dersleri sektörün içindeki adamlar veriyor. Öğrencilerimize mezun olunca ne ile karşılaşacaklarını anlatıyoruz. Öğrencilerimize sektör odaklı bitirme çalışmaları yaptırıyoruz. Sektörün bir sorununa çözüm üretecek şekilde çalışma yaptırıyoruz. Bilen ve bildiğini uygulayan öğrenci yetiştiriyoruz. Teknoloji fakültemiz Türkiye’deki teknoloji fakülteleri arasında ilk ve tek akradite olmuş MÜDEK programına dâhil olduğu için öğrencilerimiz uluslararası diplomaya sahip oluyorlar. Dünya hızlı bir şekilde değişiyor, mesleklerin sürekli yenilendiği ve sürekli kaybolduğu bir hızlı bir şekilde yaşıyoruz. Biz bununla ilgili olarak bir takım tedbirler alıyoruz dijital okuryazarlıkla ilgili olarak, kodlamayla ilgili olarak yeni dersler koyuyoruz. Biz öğrencilerimizi gelecekteki dönüşüme hazır olarak yetiştiriyoruz” dedi.

-Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otopsiye gönderildi
Otopsiye gönderildi
5 kurşun yemişti
5 kurşun yemişti