banner2

banner1

banner22

Yolumuz güvenli değil

Kocaali’nin Açmabaşı Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kendilerine köy meydanında verdiği sözü tutmasını bekliyor. Mahalleli ekipler ilçeden ayrılmadan grup yolunun güvenli hale getirmesini bekliyor.

Kocaali 13.06.2020, 14:16 Editör: Aysima Kortak
Yolumuz güvenli değil
banner48

Kocaali’nin Açmabaşı mahallesinde yaşanan yol sorunu çözüm bekliyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi asfalt ekiplerinin ilçeden ayrılmadan sürüş güvenliğini tehlikeye sokan yollarının yapılmasını istiyor. Mahalle sakinleri Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi çok sevdiklerini ancak sorunlarına çözüm üretmedikleri için kırgın olduklarını ileri sürdüler.


KÖY MEYDANINDA SÖZ VERDİ
Mahalle sakinlerinden Zeki Güzelsoy, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye seslenerek “ Sayın Ekrem Yüce secim sürecinde köyümüzü ziyaret ettiler. Sorunlarımızı dinlediler.
2 dönemdir sorunlarımızı Kocaali Belediye Başkanımız Ahmet Acar’a aktarıyoruz. Başkanımız Ahmet Acar aracılığıyla yol başta olmak üzere, mahallemizde yaşanan kamunun yani belediyelerimizin yapması gerektiren konuları büyükşehir yetkililerine iletiyoruz. Henüz sonuç alamadık. Seçim sürecinde Ekrem Yüce’ye Açmabaşı mahallemizin öncelikli sorunu olan 8 km. yol sorununu bir kez daha aktardık. Bizlere ilçe belediye başkanımızla köy meydanında ilk önce yolu yapacaklarına dair birlikte söz verdiler. Ancak bu sözün yerine getirmediklerini üzülerek görüyoruz. Biz her iki başkanımızı da seviyoruz” dedi.

YOL GÜVENLİ DEĞİL
Güzelsoy “Bugün bu gördüğünüz yolun ortasındaki çukurun emniyet tedbirleri bile alınmadı. Kadınlar ve çocuklar gece komşu ziyaretlerine gittiklerinde tedirgin oluyorlar. Yollarda zaten yeterli aydınlatma yok. Yolun ortasında açılmış ve 3 aydır yapılmasını beklediğimiz kuyunun büyüklüğü de ortada.
Hiç olmazsa buralarını emniyetini alsaydılar. Biz buralarını emniyetini almak için duba çalma mecburiyetinde kalamasaydık. Büyükşehir belediye başkanımızı seviyoruz. Yol yapım ekipleri Kocaali İlçemizde çalışıyorlar. Hazır ekip buradayken bizlere söz verdikleri yolları da yapmalarını talep ediyoruz, artık icraat bekliyoruz.” diyerek görüşlerini ifade etti.

GÜZERGAHI 9 MAHALLE KULLANIYOR
Mahalle sakinlerinden Recep Bereket “Yanlış anlaşılmasın, diğer mahallelerimize niye asfalt yapılıyor demiyoruz. Biz sadece 9 köyün ortak kullandığı, yararlandığı güzergah olan 8 km uzunluğunda ki Karapelit ve Açmabaşı mahalleleri arasındaki yolun asfalt yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

TRAFİK GÜVENLİĞİNİ GEÇTİK
Açmabaşı mahalle sakinlerinden Murat Tetik ise “Neredeyse her gün bu yolu aracımla kat ediyorum. Güvenli sürüş için yol vasfını kaybetmiş güzergahı kullanıyoruz. Güzergah boyunca çukurlar ve yollarda daralmalar mevcut. Yol kenarlarında toprak kaymaları yaşanmakta. O nedenle oldukça virajlı olan yolumuzu kullanırken kaza yapmamak için çok dikkatli gitmemiz gerekiyor. Çünkü bazı bölgelerde yolumuz ancak 1 araç geçişi genişliğinde oluyor. Karşıdan,  virajlı yoldan bir araç geldiğinde aracı görmemiz mümkün olmuyor. Bizler fındık bahçelerimize yol yapın demiyoruz. 10 yıldır söz verilip yapılmayan yolların yapılmasını yetkililerden rica ediyoruz ” dedi.

YOL DEMEYE ŞAHİT LAZIM
Açamabaşı mahallesi sakinlerinden Şamil Yıldırım “Yol vasfını neredeyse kaybetmiş yolumuzu 9 köyümüz kullanmakta. Mahallemizde faaliyet gösteren okulumuz, diğer köylerimizde ki çocuklarımıza eğitim vermekte. Taşımalı sitemle öğrencilerimiz “sağlıklı yol vasfını kaybetmiş, dolaysıyla trafik güvenliği yitirmiş” güzergahta araçlarla okula gidip geliyorlar. Bir kaza meydana geldiğinde bunun sorumlusu kim olacak? Aynı şekilde işçi talebi dolaysıyla yoğunluğu olan bir bölgede yaşıyoruz.
Kocaali merkezden ve köylerden sürekli bu yollar kullanarak araçlarla tarım işçileri taşınmakta. Çukurlar ve daralan bölgelerde güvenli yolculuk ne kadar yapılır? Yöneticilerimizin yol güvenliği hakkında bir bilgileri var mı bilmiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan 10 yıldır yapılmayan ve seçildiğinde yapacağına dair  verdiği sözünü tutmasını, yolumuzu yapmasını talep ediyoruz” dedi..

YOLUN ORTASINDAKİ ÇUKUR
Açmabaşı mahalle sakinlerinden Lütfi Akbıyık “ Yolun ortasındaki çukura hayvanlar düşüyor.
Evim bu bölgede olduğundan çukura düşen hayvanların bağırmaları nedeniyle buraya gelip düşen hayvanları komşularımızla birlikte çıkartıyoruz. Aynı şekilde bu çukuru fark etmeyen araçların ön lastikleri çukura düşerek kaza yapıyorlar. Bu yolların herhangi bir can kaybı yaşanmadan yapılmasını umuyoruz” dedi.

 

Yorumlar (0)