banner2

banner1

banner22

Üretici serbest piyasaya teslim edildi

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet, 2021 yılı fındık alım fiyatları ile ilgili basına yazılı bir açıklama yaptı. Emanet açıklamasında:” 2021 yılı fındık sezonu açıldı ancak fındık üreticisine biçilen rol yine ithalatçı firmalara mahkum olmak oldu” dedi.

Kocaali 24.08.2021, 10:43 Editör: Bartu İnce
Üretici serbest piyasaya teslim edildi
banner48

TMO’NUN FINDIK ALIM ŞARTLARI ÇİFTÇİYİ TÜCCARA İTİYOR

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet,2021 yılı fındık alım fiyatları ile ilgili basına yazılı bir açıklama yaptı. Emanet, yaptığı açıklamada “Açıklanan taban fiyat 26,5-27 TL bandında olmasına rağmen güncel fiyat 24,5-25 TL  arasındadır. Bu durumda Toprak Mahsülleri Ofisi’nin uygulamaları adeta üreticiye “fındığı bize değil serbest piyasaya taban fiyatın altında sat” der gibi oluyor. TMO’nun koyduğu kota ve buruşuk, çürük, taş gibi gereksiz bahaneler üreticileri zor durumda bırakmaktadır. Yönetim fındık fiyatını düşürebilmek için rekolteyi olduğundan fazla göstermektedir. Her yıl olduğu gibi fındık üreticisini belirsizliğe ve karamsarlığa sürükleyen bu anlayışı doğru bulmuyoruz.

FINDIKTA SÖZ SAHİBİ FİSKOBİRLİK OLMALIDIR

Fındık taban fiyatı açıklanmasında ve alımında TMO devreye sokulmamalıdır. Fındık üretiminde ve entegresinde ekipman ve personel olarak yılların tecrübesi olan Fiskobirlik tekrar bu konuda desteklenmelidir ve yetkilendirilmelidir. Fındık fiyatındaki yıllık fiyat artışı üretim maliyet artışı, enflasyon ve refah payı hesaplanarak verilmelidir. Fındığımız stratejik bir ürün olmakla beraber ülkemize yıllık ortalama 2 Milyar Dolar gibi bir döviz girdisi sağlamaktadır. Bundan dolayı devletimiz üreticiye sahip çıkıp insanımızı uluslararası sermayenin insafına bırakmamalıdır.” ifadelerini kullandı

Yorumlar (0)