banner2

banner1

banner22

Hemşin evlerine sahip çıkalım

Kocaali İlçesi’nde yağan kar sonrası kırsalda adeta görsel şölen yaşatan Hemşin evleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Kocaali 19.01.2021, 16:53 Editör: Aysima Kortak
Hemşin evlerine sahip çıkalım
banner48

Bölgeye 1877-1878 yıllarında yoğunlukla göçen Hemşinliler yaşatmaya çalıştıkları gelenek görenekleri ile pozitif katkı sunuyorlar. Hemşinlilerin kültürlerini yansıtan yöresel mimarinin istisna örnekleri, yağan karla birlikte Kocaali İlçesi, Açmabaşı mahallesinde farklı bir görsellik sunmaya başladı. Yöre sakinlerinden Hemşinli Cavit Turgut yaptığı açıklama ile tarihi mirasa sahip çıkma çağrısında bulundu.

GELECEĞE TAŞIMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Kocaali Açmabaşı mahallesinde yaklaşık 120 yıl önce atalarının yapmış olduğu ev için kaygılarını dile getiren Cavit Turgut, “Bu yapılar bizim, yaşadığımız toplumun, dolaysıyla ülkemizin adeta kültürel kimliğidir. Bu kimlikte geçmişin izleri, geleceğin gözleri vardır. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış, tamamen ağaçtan yapılmış bu yapıları geleceğe taşımak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.

BU TÜR YAPILARI KORUMA ALTINA ALIN

Turgut, “Yapımızın bulunduğu alan Melen baraj bölgesinde kalıyor. Yani geleceği belirsiz. Atanmış ve seçilmiş yöneticilere çağrımdır. Bu tür yapıları koruma altına alın. Gerekiyorsa uzmanlar eşliğinde tarihi yapılar, ilçede belirlenen başka bir bölgeye taşınması için yetkililer harekete geçilmeli” diye belirtti.

Yorumlar (0)