banner2

banner1

banner22

Gözaltına alındılar

Sakarya’da fındık işçilerine yönelik saldırıyla ilgili ülke gündemine oturan görüntüler dün Kocaali’nin Köyyeri Mahallesi’nde yaşanmış. Kavgaya karışan taraflar polise ya da jandarmaya başvurmadığından olay aydınlatılamamış.

Kocaali 05.09.2020, 13:15 Editör: Ebru Bulut
Gözaltına alındılar
banner48

Sosyal medya dün gün boyu Sakarya’da fındık işçilerine yapılan saldırıyı konuştu. Meseleyi ırkçılık boyutuna taşındı. Sakarya Valiliği yazılı açıklama yaptı. Yaşanan üzücü olayın paylaşıldığı sosyal medya hesapları incelendiğinde olayı provokasyon maksatlı kullandıkları görüldü. Üzücü olay bu sabah H.C’nin çocuklarının jandarma tarafından ifadeye alınmasıyla ortaya çıktı.

KOCAALİ KÖYYERİ MAHALLESİ

Edinilen bilgilere göre Mardin'den gelen fındık işçileri ile Kocaali Köyyeri Köyyeri Mahallesi'nde (Tangaz-Sırt Mahalle) fındık bahçesi bulunan H.C.’nin çocukları arasında dün sabah bir tartışma yaşandı. Fındık işçileri kendilerine hakaret edildiğini iddia ederek barındıkları C. ailesinin fındık evine gittiler. Saat 11 sıralarında buraya giden H.C ve çocukları fındık işçilerinden yağmur yağacağını belirterek fındık toplamaya devam etmelerini istediler. Tartışma büyüyünce taraflar kavgaya tutuştu. Kavga sırasında bir fındık işçisi de sosyal medyaya yansıyan görüntüleri çekti. Sonrasında olay yerine gelen bir minibüse binen fındık işçileri ücretlerini falan beklemeden Kocaali ve Sakarya'dan ayrılarak memleketlerine döndüler. İşçiler bu saldırı olayıyla ilgili Jandarma ve Emniyete şikayette bulunmadığı için bir kayıt tutulmadı.

BAŞKAN ACAR; “KEŞKE HİÇ OLMASAYDI”

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar konuyla ilgili olarak Haberlisin.com editörüne yaptığı açıklamada “Yıllardır bölgemize mevsimlik fındık işçileri gelir. Binlerce insan fındık sezonunda nafakasını çıkarır, işini bitirir ve helalleşerek bölgemizden ayrılır. Ülke gündeminde yer bulan olay maalesef bizim bölgede meydana gelmiş. Fındık bahçesi sahibinin çocuklarıyla işçiler arasında yaşanan tartışma meseleyi buralara getirdi. Kavganın ardından işçileri bölgemize getiren dayıbaşı ile fındık bahçesi sahibi yeniden çalışmaya başlanması hususunda anlaşmasına rağmen, işçiler bir minibüs tarafından köyden alınarak gitmişler. Dayıbaşı olarak tabir ettiğimiz işçileri getiren şahıs telefonlara cevap vermiyor. Her yıl binlerce işçiyi misafir ettiğimiz ilçemizde böyle bir olayın yaşanması üzücü. Halen bölgemizde çalışan mevsimlik işçilerimiz var. Irkçı bir tutum veya başka bir sorun yok. Dediğim gibi bu üzücü olay keşke yaşanmasaydı” dedi

GÖZALTINA ALINDILAR

H.C.’nin çocukları bu sabah jandarma ekipleri tarafından ifadeleri alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına getirildi.

Yorumlar (1)
lal 6 ay önce
vermeyin paralarını madem işi yarıda bırakıp gidiyorlar alırlar......