banner2

banner1

banner22

Başkan Acar takipte

Kocaali ilçesinde dün etkisini gösteren sağanak yağış bazı mahallelerde su baskınlarına neden oldu. Yağış sonrası taşan dereler nedeniyle 11 ev ve tarım arazileri sular altında kalırken, ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Kocaali 31.12.2019, 14:22 Editör: Ebru Bulut
banner48

Kocaali ilçesinde dün sabah saatlerinde başlayan ve gece saatlerinde etkisini arttıran yağış ilçenin bazı mahallerinde hayatı olumsuz etkiledi. Sağanak yağış sonrasında taşan dereler Alandere, Yayla Mahallesi ve Kadıköy Mahallesinde bulunan toplam 11 evde su baskınına neden oldu. Vatandaşların zor anlar yaşadığı yağış sonrasında birçok tarım arazisi ve yollar ise sular altında kaldı. Bölgede sular hala çekilmezken, yağış etkisini azalttı. Evdeki sular vidanjörlerle boşaltıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri ve Belediye ekipleri özellikle Alandere ve Yayla Mahallelerinde etkili olan su baskınlarına müdahale ediyor. Herhangi bir can kaybının olmadığı olayda, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ekiplerin çalışmalarını birebir yakından takip ediyor.

Ahmet Acar konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "17-18 Temmuz sel felaketinde merkezin dışındaki bütün kırsal mahallelerimizde doğudan batıya ve en uç noktaya kadar sel felaketi yaşamıştık. Yalı Mahallesi, Hızar Mahallesi ve Alandere Mahallesi ve Merkez Mahalle çok ciddi yağışa maruz kaldı. Dere ıslah taşkın koruması yaptığımız bölgelerde sıkıntı hafif atlatıldı. Ancak dere ıslah projesi yaptığımız yerin başlangıç noktasında hesaplamaların üzerinde öngörülemeyen kısa sürede bir yağış gündeme geldi. Su taşkın koruma yatağının 20-25 santim yüzeyine çıktı. 20-25 civarında evimiz zemin ve giriş katları su altında kaldı. Çok şükür can kaybı yok ama ciddi bir zarar söz konusu. Bugün zarar ziyan tespitleri yapılıyor. Meteorolojiden aldığımız ilk bilgilerde 15 kilogram yağış düştüğünü söylemişlerdi. Bir yanlışlık olmuş ve sonra 75 kilogram olarak düzelttiler. Çok kısa sürede bu yağışın devam edeceğini tedbirli ve dikkatli olunması gerektiğini söylediler. Biz teyakkuz halindeyiz." dedi.

Yorumlar (0)