banner2

banner1

17.05.2021, 19:14

‘Kıyaslama Davranışı Üzerine’

Hayatımızın çoğu alanında kimi zaman bilinçli kimi zaman bilincinde olmadan kendimizi, becerilerimizi, ailelerimizi, çocuklarımızı, hayatlarımızı birbiriyle mukayese ederken buluruz.

Bu davranışımızın sebebini psikoloji sosyal karşılaştırma teorisiyle cevaplıyor. Nedir bu teori? Neye hizmet ediyor?

Teori psikolog Leon Festinger tarafından 1954 te önerildi, insanların kendilerini başkalarına kıyasla sıklıkla değerlendirmek için doğuştan gelen bir hareket olduğu öne sürüldü. Festinger bu karşılaştırma sürecine kendimizi doğru şekilde değerlendirebileceğimiz bir ölçüt oluşturmanın bir yolu olarak yaptığımızı söylüyordu. Bugüne dönecek olursak bazı karşılaştırmalar kendinizi güvende hissetmek ve benlik saygınızı arttırmak için yardımcı olurken bir diğer yandan da hedefe ulaşmak için kendinizi yetersiz hissetmenize neden olabilir. Böyle anlarda kişi kendisini en acımasız şekilde değerlendirirken bulur. Mukayesenin bir sonu olmayacağını göz önünde bulundurursak hayatta her zaman kendinizden iyi olan bir yandan da kötü olarak değerlendirebileceğiniz kişiler ve durumlar olacaktır. Hangi taraftan bakıp yaşamak istediğiniz ise tamamen sizinle ilgili. Bir başkasının başarısını gördüğümüzde çoğumuz arka planda ne arbedeler yaşandığını, vazgeçişleri ve yeniden yapılan başlangıçlardan bihaberiz. Bu kişilerin başarı yolculuklarını incelemek sonuca odaklanmaktan çok daha verimli ve ilham verici olacaktır.

Özetle bir kıyaslama içerisinde bulunduğunuzu fark ettiğinizde öncelikle kendinize adil davranıp bu kıyastan kendinize ilham alınacak ne tür değerler var bu özellikler sizde ile yarar mı ve sizi tatmin eder mi?

 Buna bakarak var olan potansiyeliniz ile kendinize özgü bir tarz oluşturabileceğinizi söyleyebilir ve bu yolculuğun her anının keyfini çıkarmayı hiç unutmamanızı dilerim.

Yorumlar (0)