banner2

banner1

13.03.2020, 22:18

Ketojenik diyet nedir?

Günümüzde her alanda olduğu gibi kilo kaybında da hızlı ilerlemek istiyoruz. Bir an önce belimizin incelmesi, bir ayda fit bir vücuda sahip olmak herkesin temennisi. Tam olarak bu noktada zayiflama hapları, kabak detoksları, hurma yoğurt diyetleri aklınızı çeliyor biliyorum. Kilo vermek isterken vücudunuzda kalıcı hasarlara sebep olmayın. Bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış beslenme tedavilerinden şaşmayın. Hızlı kilo vermenin yanı sıra sağlığınızı bozmayacak programlara odaklanın. İşte bunlardan bir tanesi; ketojenik diyet!

Ketojenik beslenme; tıbbı tedavi amacıyla epilepsi hastalarında ve bazı kanser türlerinde kullanılmasının yanında günümüzde kilo vermek için de uygulanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep ise, hızlı kilo kaybı sağlaması. Ketonejik diyetlerde asıl amaç, vücudun ilk yakıt olarak kullandığı karbonhidratların alımını durdurarak, yağ depolarının harcanmasını sağlamaktır. Enerji kullanımı için karbonhidrat bulamayan vücudunuz, yağ depolarını harcamaya başlar. Bu ise bölgesel kilo verme konusunda hızlı başarıya ulaşmak anlamına gelir.

Uzun süreli uygulamaları önermediğim bu diyet sisteminin mutlaka uzman kontrolünde yapılması gerekir. Çünkü vitamin ve minerallerden zengin meyve tüketimi bu diyette kullanılmamaktadır. Doğru takviyelerle beraber uygulanan sistemde sadece protein kaynağı et, tavuk, balık veya yumurta gibi gıdaların tüketildiği bu programda; eğer sınırsız protein kaynağı tüketim olursa böbrek hastalıklarına yakalanmanın yanı sıra kan yağları yükselebilir. Ancak uzman kontrolünde yapılırsa ketojenik diyetler sizi başarıya ulaştırabilir.

Yorumlar (1)
as 12 ay önce
hamit altıntopla ilgili yazında murat ercemil ile konuşması yer almıştı. komple korona tedavi gbi bişey bu neden