banner2

banner1

15.11.2021, 08:37

KENDİNİ SEV, KENDİNE İNAN

Şöyle bir düşünün; şuan da bulunduğumuz konumda ve koşulda niçin varız? Kim için varız?

Kimi ailesi, kimi eşi kimi dostu, kimi işi ya da bilmediğimiz birçok sebeple birileri için

ayakta ve hayatta kalma mücadelesi içinde yaşayıp gidiyor değil mi?

Peki ya kendiniz? Kendiniz için ne yapıyorsunuz şuan?

Sağlıklı bir birey olabilmek için evvela beden ve ruh sağlığımızı gozetmemiz gerekir. Birçok kişi bunu şuan bencillik olarak nitelendirebilir fakat değil.

İnsan sevmeye kendinden başlamalı, her daim nezaketi kendine göstermeli.

Yaşadığı duygularda kendini kısıtlamamalı. İyi ve kötü olan hisleri yaşamasına izin vermeli ki çevresindekileri de bu sayede daha iyi anlama ve yönlendirme yolunda doğru şekilde davranmalıdır.

İşte bu durum her konuda geçerli. Yine örneği kendi alanımla vermek istiyorum;

Araba kullanmayi çok isteyen birçok kadın, ilk olarak bunu istemesinin başında; ailesine ve çocuklarına yardımcı olmak, zaruri ihtiyaçlarını giderebilmek  olduğunu söyler.

Hepimizin göz ardı ettiği ve bir tık geri planda bıraktığı bir konu vardır ki oda gezmek istediklerini söylemeleri. Yani kimse gezmek için bunu yapmak istiyorum demez.

 Sonrasında bu çıkmaza giden yol başlamış olur ki bakınız nasıl oluyor. 

Kişi aslında içten içe araba kullanmak ve zamanı değerlendirmek adına özgür olmak ister  Fakat bunu çevresine tamamen keyfi bir konu olarak değil de mecburi bir konu olarak  lanse edip bu işin içine girmeyi dener.

Sebebi geçerli görülüp kabul edilen bu durum ilerleme aşamasında çevrenin beklentisini artırır ve kişiyi yorucu bir yola sürükler.

Yani, "Madem herkes için birsey yapmak istiyorsun o zaman hemen ve eksiksiz şekilde yapmalısın." algısı oluşur. Buda kişiyi kendinden uzaklaştırır ve başkalaştırarak aslında kendi için değil de hep başkaları için varolmaya sürükler.

Oysaki bunu ilk etapta kendi içimizde, ‘Evet, ben bu işi kendim için, gayet tabi olduğunda

 işlerim için, fakat olmadığında da gezmek, sevdiklerimi ziyaret etmek, uzakları yakın etmek için

 yapıyorum, yapacağım’ düşüncesi ile yapsa ve söylese, yapacağı bu işin, ilerleyecegi bu yolun

aslında daha kolay ve rahat olduğunu  görüp anlayacaktır.

 İşte bu nedenle aslında bizi biz yapan bu özellik çevremizdeki insanlar için olumlu ne düşünüyor ve istiyorsak kendimiz için daha fazlasını istemeliyiz.

Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi empati kurmak kurabilmek; böylece daha sağlıklı olur. Bencillik ile sağlıklı birey olmayı karıştırmamalı, başkalarına verdiğimiz imkanları kendimiz için de kullanmalı, bütün bunları da saygı ve sevgi  çerçevesinde yapmalıyız.

Yorumlar (0)