banner22

Yakıt üreten tesis kurdu

Kaynarca İlçesinde yaşayan ev hanımı Şengül Sarıca, KOSGEB’te eğitim aldıktan sonra eşinin desteği ile geri dönüşüm orman ürünlerinden pelet adı verilen bir yakıt üreten tesis kurdu.

Kaynarca 23.12.2020, 15:01
banner48

Kaynarca İlçesine bağlı Küçük Kaynarca Mahallesinde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi 36 yaşındaki Şengül Sarıca, KOSGEB eğitimlerine katılarak belge aldı. Geri dönüşüm orman ürünlerinden pelet adı verilen yakıt üretmek için bir tesis kurmak istediğini eşi Hakan Sarıca ile paylaşan Şengül Sarıca, eşinin de desteğini alarak tesisi kurdu. Tesiste 2 işçisiyle birlikte özel bant sistemleriyle geri dönüşüm malzemelerini pelet denilen yakıta çeviren ve 25 kilogramlık paketler halinde hazırlayan Şengül Sarıca, 1 ton yakıtı 700 TL’den satmaya başladı. Konuyla ilgili olarak konuşan Sengül Sarıca, “Eşim PVC işi ile uğraşıyor. Ben de ona böyle bir fikir sundum ve eşim de onayladı. Orman ürünleri geri dönüşüm ile yakıt haline getiriyoruz” dedi.

25 KİLOGRAMLIK ÇUVALLAR İLE PAZARA SUNUYORUZ

banner84
Eşinin fikrini mantıklı bulan ve ona destek vererek tesisi kurmasına yardımcı olan Hakan Sarıca (37), “Eşim daha öncesinde bana bir fikir sundu ve bana da mantıklı geldi. Alternatif yakıt olarak pazarının olduğunu düşünüyoruz. İstanbul ve çevre illerden bize toz halinde gelen orman ürünlerini pres makinelerinden geçirerek pelet haline getiriyoruz. Bant aracının yardımı ile otomatik olarak çuvallama yapıyoruz. 25 kilogramlık çuvallar ile pazara sunuyoruz. Bu alternatif ürün bize toz halinde geliyor. Bu ürünün kalorisi ise ortalama 5 bin kaloriye denk geliyor. Kalorifer sobaları ve fabrika sobalarında çok tercih edilen bir ürün. Satış yaptığımız müşterilerimiz üründen oldukça memnun. Bu ürünün 1 tonunu 700 TL’den satışa sunuyoruz. Alan müşterilerimiz de bizi takdir ediyor ve çok iyi bir ürün olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)