banner2

banner1

banner22

Verimsiz topraklarda bile yetişiyor

Kaynarca ilçesinde kurduğu tesiste buhar yoluyla lavanta yağı çıkartan Adem Şahin isimli Gıda Mühendisi, toptan satışta litresi 135 Euro’ya alıcı bulan yağın üretimi için çiftçilere çağrıda bulundu.

Kaynarca 14.07.2020, 10:34
banner48

Haber/Murat Hazer

LİTRESİ 135 EURO EDİYOR

Sakarya’nın Kaynarca İlçesinde yaşayan Adem Şahin isimli vatandaş, 2018 yılında KOSGEB Destek Kredisiyle Kaynarca İlçesi Uğurlu Mahallesine Damıtma Tesisi kuran ve kendi tarlasına ektiği lavantaların dışında başka yerlerden gelen lavantaları da damıtarak yağını çıkartmaya başladı. Vatandaşları da bu konuda bilgilendirmeye çalışan Gıda Mühendisi Adem Şahin, “Bu tesisimizde öncelikle defne bitkisi olmak üzere lavanta, biberiye, kekik, adaçayı ve tıbbi nane gibi bitkileri damıtmaktayım. Elimde gördüğünüz bu şişede lavanta yağı bulunmakta, 5 litre hacmi var ve litresi toptan satışta 135 Euro’ya alıcı buluyor. Şuanda bölgemizde ekilen mısır ve buğdaya alternatif olarak çiftçilerden lavanta ekmelerini de bekliyoruz. Getirisi yüksek ürünler, bunun haricinde kekik ve saydığım diğer bitkileri de tavsiye etmekteyiz. Burada hem kendi bitkilerimi damıtıyorum hem de insanlara kendi bitkilerinin damıtma hizmetini veriyorum” dedi.

KOCAELİ’NDEN GELİYORLAR

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Akçaova Mahallesinde hasadını yaptığı lavantaları damıtmaya getiren Oğuz Muslu isimli vatandaş ise, “1 buçuk dönüm arazinin 500 metrekaresine deneme olarak lavanta ektik. Bundan geçen sene ilk defa Adem Şahin’in Uğurlu Mahallesinde tesisinde yağını elde ettik . Bu sene ikinci olarak ürünümüzü getiriyoruz. Burada bu konuda gelişmelerin olmalı, tesis sahibi Adem Şahin’inde burayı geliştirmesi iyi bir örnek. Ümit ediyoruz ki; bölgede verimsiz topraklarda bile ekilir olan endüstriyel ve aromatik bitkiler yetiştirilir ve yaygınlaşır. Çiftçilerimiz daha yüksek gelir elde ederler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)