banner2

banner1

banner22

Nelere dikkat etmeliyiz?

Kaynarca ilçesinde Veteriner Hekim Ufuk Altıntaş bu sene kurban alacak vatandaşlara dikkat etmeleri gereken konularda uyarıda bulundu.

Kaynarca 13.06.2020, 10:49 Editör: Aysima Kortak
banner48

Haber/ Murat Hazer

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kaynarca İlçesine bağlı Karamanlar Mahallesinde 24 baş adet kurbanlık hayvanı bulunan Turgut Erkal'a ait çiftlikteki hayvanların sağlık muayenesini yapan Veteriner Hekim Ufuk Altındaş, “Kurban olarak seçilecek hayvanların öncelikle sağlıklı olması, tüylerinin parlak olması gerekmektedir. Topal, boynuzu kırık ya da aksaklığı bulunmamasına dikkat etmeliyiz. Bunun yanında büyükbaş hayvanların iki adet süt dişinin değişmiş olması ya da iki yaşını tamamlamış olması gerekir. Küçükbaşta ise en az 6 aylık ya da annesi kadar görünmesi gerekmektedir” dedi.

“ERKEK HAYVAN TERCİH EDİN”

Ülkedeki hayvancılığın geleceği için erkek hayvan seçmenin öneminden bahseden Ufuk Altıntaş, “Lütfen hayvan seçerken özellikle erkek hayvan talep ediniz. Damızlık hayvan seçmeyiniz. Üreticiye itibar etmediğiniz durumlarda hayvanın kulağında bulunan numara ile ilçe tarımlardan sorgulama yaptırarak yaşını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ise kesim esnasında hijyenik ortamlarda kesim yapılması. Kurbanlık hayvanların kesilmeden önce veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“KURBANLIKTA KORONAVİRÜS YOK”

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs sürecinde kurban kesim anlarında dikkat edilmesi gerektiğinin vurgusunu yapan Veteriner Ufuk Altıntaş, “Hayvanların Koronavirüs taşıdığı ya da Koronavirüs ile enfekte olduğu bir vaka bildirilmemiştir. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun” dedi.

Yorumlar (0)