banner2

banner1

banner22

Kirlenen dereye kokmasın diye gül suyu döktüler

Kaynarca İlçesinde bulunan ve Acarlar Longozunu besleyen dere kirlilik nedeniyle siyaha dönünce, mahallede yaşayan vatandaşlar kokmaması için gül suyu döktü.

Kaynarca 29.07.2020, 17:05 Editör: Aysima Kortak
banner48

Haber // Murat HAZER

“YILLARDIR ŞİKAYETÇİYİZ”

Kaynarca İlçesine bağlı Topçu Mahallesinden başlayarak Birlik Mahallesi ile Ortaköy Mahallesinden geçerek Acarlar Longozuna akan Ortaköy Deresi, kirlilik nedeniyle siyaha dönünce, bölgede yaşayan vatandaşlar dereye gül suyu dökerek tepki gösterdi. 3 yıldır yaşanan kirlilik nedeniyle duruma tepki gösteren vatandaşlar yetkililerin sorunu bir an önce çözmesini isterken Ortaköy Mahallesi Muhtarı Muzaffer Aydın, “Acarlar Longozunu besleyen kurutma kanalından yıllardır şikayetçiyiz. Bırakılan pis su atık yüzünden kanalda hiç bir canlı kalmadı. Çevreye aşırı derecede salgın hastalık yayacak şekilde duruyor. Her yere bildirdiğimiz halde sorunumuz çözülmüyor” dedi.

“BURAYA ZEHİR SALIYOR”

Eskiden dereden balık tutulabildiğini belirten Harun İlhan, “Eskiden bu derede balık tutardık, yüzerdik. Şuan gördüğünüz gibi simsiyah, kimyasal atığa benziyor. Dereden hiç bir şekilde faydalanamıyoruz. Acarlar Longozunu besleyen üçüncü büyük kanal diye biliyorum bu kanalı, hiç bir şekilde yetkililer bize yardımcı olmuyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullanırken Kadir Aydın ise, “Bu Acarlar Longozunu besleyen deremize pislik salınmaya devam ediyor. Derede ne balık, ne yılan ne de kurbağa kaldı. 3 yıl önce biz bu suyun altındaki balıkları dahi görebiliyorduk. Bu pislik buraya zehir salıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu pisliğe müdahale etmesini bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)