banner2

banner1

banner22

Kaynarca’da pirinç ektiler

Kaynarca ilçesinde 57 yaşındaki İlyas Yer isimli çiftçi, Acarlar Longozu yakınlarında bulunan arazisinde pirinç ekimi yaparak bir ilki gerçekleştirdi.

Kaynarca 19.05.2020, 14:07 Editör: Ebru Bulut
banner48

Haber/Murat Hazer

120 DÖNÜMLÜK ARAZİ

Sakarya’nın Kaynarca İlçesi Turnalı Mahallesindeki 120 dönümlük arazisinde sulama kanalından taşıdığı su ile su havuzları oluşturan İlyas Yer isimli çiftçi, “30 yıldır göl soğanı ekiyordum daha önceleri ise mısır ya da fasulye ekiyordum. Fakat daha iyi dedikleri için göl soğanı ektim. 1992 yılı ile 2020 yılları arasında göl soğanı ekimi yaptım fakat ondanda bir şey elde edemedim. Kazandırmadılar bana, göl soğanının ilkini yaptım. Şimdide Sakarya’da ilk olarak pirinç ekiyorum. Böyle alternatif ürünleri çok seviyorum ve koronavirüs dolayısı ile pirinç çok lazım dediler. Bizde pirinç ekelim dedik. Asker arkadaşımı çağırdım, gel bir ilki yapalım dedim. Vatandaşa da örnek olursun hem de katkıda bulunuruz dedim. Aynı zamanda ülkemize kazandırırız diye bu yola girdik, inşallah bereketi Allah’tan” dedi.

TARLADAKİ SU TEKRAR KANALA GİDİYOR

Bölgede daha önce gerçekleştirilen Nilüfer Şenliklerinde göl soğanlarının zarar gördüğünü belirten ve bu yüzden bu araziye pirinç ekme kararı aldıklarını belirten İlyas Yer, “”Daha önce bu alanda Nilüfer Şenlikleri de yapmıştık. Göl soğanı ekiliydi burası ama bu alanı talan ettiler. Ondan sonrada ben buradan zarar ettiğim için pirince çevirdim bu araziyi. Diğer arazilerim yine göl soğanı olarak duruyor. Bir arka tarafta 75 dönüm arazim daha var oraya da arkadaşım ile birlikte pirinç ekeceğiz. Buradan alt tarafı Acarlar Longozuna devam eder gider, başlangıç noktası burasıdır. Kendi arazimin içerisinde kanal var. Araziye saldığımız su kanala gidiyor tekrar araziye geliyor. Su zarar veya israfı yok. Dönüşümlü olarak araziye suyu veriyoruz” ifadelerini kullandı.

VERİM HER YIL ARTACAK

Asker arkadaşının Kaynarca’daki arazisine pirinç ekimi yapan Halil İbrahim Küçükdursun, “Samsun Bafralıyım. Asker arkadaşım İlyas Yer’in tavsiyesi ile burada Acarlar Longozunun yanında Kaynarca’da çeltik ekimi yapmaya geldik. Davet etti beni yerleri gördüm beğendim, düz yerler. Su imkanı var, başladık şuanda tavaları düzelttik. Tohumunu ektik ufak başlayaraktan. 120 dönüm yerimiz var ekmek için. Devletimize de bir katkımız olsun istedik koronavirüsten dolayı. Toprak güzel, ortam güzel millete örnek olmak istiyoruz. Kaynarca Belediye Başkanımız Murat Kefli, esnaf odaları ve esnaflarda destek verdi. Senelerdir bu işle uğraşıyorum, kendimde çiftçiyim. Herkes elinden geldiğince bize destek oluyor. 120 dönüm yerden 80 ile 100 ton arası hasat bekliyoruz. Biraz emek harcıyoruz, bir dahaki senelerde daha güzel olacak” dedi.

Yorumlar (1)
Hakan Gezen 13 ay önce
Helal olsun 120 dönüm tarla işlemek kolay degil